Satasten säästöjä sähkölaskuun
- Lämmitys ja kylmälaitteet ovat kotitalouksien suurimmat energiasyöpöt. Pakkasella oman takan käyttäminen laskee kuluja. Lumen luominen sokkelin viereen vaikuttaa myös. Konstit on monet, kun energiaeuroa otetaan kiinni.
Olipa kyse energiasta missä muodossa tahansa, ei ole odotettavissa hinnanalennuksia. Jo pienillä teoilla saadaan energiakuluja alemmaksi.
– Jos kotitaloudessa ei aikaisemmin ole paneuduttu energiansäästöön, on epäilemättä saavutettavissa vähintään 10 prosentin säästö energiankulutuksessa, kannustaa Oulun seudun ammattikorkeakoulun energiansäästökursseja järjestänyt Alpo Kekkonen.
Kun kotitalouden vuotuinen energialasku on vähintään tuhannen euron luokkaa, usein useita tuhansia, niin säästömahdollisuudet ovat euroissa mitattuna vähintään satasen tasoa.Satasten metsästyksessä aseet ovat sangen yksinkertaiset: mittaus ja tieto siitä, mihin sähkö kuluu. Seuraava askel onkin jo pohtia, miten kuluja saa madallettua.
Hyvä alku energiansäästäjäksi on laskea omakotitalonsa energiatehokkuusluku, joka on rakennuksen vuotuinen energiankulutus jaettuna rakennuksen bruttopinta-alalla. Luokituksessa on kymmenen eri rakennustyyppiä ja luokitukset A.sta G:hen. G on heikoin. Uudet rakennukset ovat yleensä keskivertoa D-luokkaa.
D-luokassakin on vielä mahdollisuuksia energiansäätöön. Jos vertailuluku asettuu E:hen tai huonommaksi, kehottaa Kekkonen tekemään jotain joko omille energiankäyttötottumuksille tai rakennukselle. Lämmitysjärjestelmä ja rakenteet kannattaa tarkistaa.
Unohduksistakin voi kertyä yllättävän paljon lisää sähkölaskuun. Esimerkiksi puhelimien latureita ei kannata unohtaa seinään, niin ikään vesiputkien sulatusmenetelmiä ei suven aikaan tarvita.
– Yksi 60 watin lamppu jää palamaan ullakolle. Se on noin 60 euroa vuodessa, annetaan esimerkki.
Yksinkertaisen laskukaavan mukaan yhden watin sähkönkulutus vuoden ajan maksaa euron.
Markkinoilla on jo edullisia ja luotettavia mittareita, joilla energiankulutustaan voi seurata. Kekkosen mukaan hälytyskellojen pitäisi soida ainakin silloin, jos kesäaikaan mittari näyttää yllättävää kulutusta, vaikka sähkölämmitys on poissa päältä ja kulutus minimissä.
Eniten energiaa kuluu kodeissa lämmitykseen ja kylmälaitteisiin. Ilmanvaihtoa säätämällä voidaan lämmityskustannuksissa päästä tuloksiin.
– Ei se koira tarvitse yksin päivällä ilmanvaihtoa.
Entäpä patterit? Lämpötilan laskeminen yhdellä asteella kilahduttaa kukkaroon laskelmien mukaan jo 5 prosentin säästöt lämmityskustannuksissa. Kaksi astetta tekee jo kymmenen prosenttia. Parin sadan euron kuukausikustannuksessa säästö on parikymppiä.
Kekkonen kysyy myös, onko käyttöveden lämpötila oikea? Usein siinä on laskemisen varaa.
Kekkonen toimii projektipäällikkönä langatonta mittaustekniikkaa energiansäästöön hyödyntävässä Elke-projektissa. Hän myöntää energiansäästämisen koukuttavan.
Samaa todistaa myös energiansäästökursseilla pääopettajana toimiva Kimmo Seuranen. Hän on projektin myötä laittanut kotiinsa langattomasti kauko-ohjattavia pistorasioita ja kulutusmittarit pyörivät ympäri kiinteistöä.
Viihde-elektroniikka vie yllättävän paljon energiaa. Televisiot, kotiteatterit, pelikonsolit ja stereot voi vaivattomasti sulkea kokonaan, mikäli niitä ei käytä. Niin ikää kodin takkojen käyttö on projektin myötä lisääntynyt ja onpa mies kiinnittänyt huomiotaan myös poltettavien puiden kuivaukseen. Kohonnut lämpöarvo merkitsee.
– Suurin energiansäästäjä on kuitenkin ollut, kun tytär muutti pois kotoa, naurattaa Kimmo Seuranen.
Kokeile näitä
Huolellisuus veden käytössä, sillä vesilasku kattaa vain osan vedenkäyttökustannuksista
Ilmanvaihto: tehon pudotus, kun koti tyhjillään tai kovilla pakkasilla.
Lämminvesivaraajan lämpötilan lasku
Tarpeettomien valojen sammuttaminen
Lamppujen vaihtaminen energiansäästö- tai led-lampuiksi
Tietokoneiden virransäästöasetusten muuttaminen
Auton lämmitys vain tarpeen mukaan, ajastus, älykäs roikka
Huonekohtaiset lämpötilat
Unohdusten välttäminen
Ikkunoiden ja ovien tiivistäminen
Ilmalämpöpumpun hankinta
Rakennustekniset muutostyöt, lisälämmöneristykset
Lumenluonti sokkelin viereen
Pakastimen säätö 18 asteeseen, alempi lämpötila tuhlausta
Lähde: Oulun yliopisto/Tekniikan yksikkö



Sokkelin viereen ei kyllä saa lumia luoda, jos ei halua hometaloa. Samoin ilmalämpöpumppu ei saa muuta aikaan kuin homehduttaa talon. Järkeä siihen energiansäästöön myös!
Ilmoita asiaton kommentti