Vastakohtia ja erilaisia tekniikoita
- Joona Ojan sekatekniikalla tehdyn työn nimi on All the same.
NÄYTTELY Lybeckerin toisen vuoden taideopiskelijat valitsivat Galleria Pilkkeessä olevaan näyttelyyn 33 mieluisinta työtään tältä ja viime vuodelta.
Töitä on kymmeneltä opiskelijalta. Näyttelyyn pyrittiin saamaan mahdollisimman erilaisia töitä, joten esillä on useilla eri tekniikoilla tehtyjä teoksia.
Raahelaiselta Joona Ojalta on mukana neljä töitä. Niiden lisäksi hän on suunnitellut näyttelyn julisteen.
Ojan työ All the same on tehty akryylimaaleilla ja tussilla.
– Se on vähän oudompi sekatekniikka.
Vuosi sitten joulukuussa tehty teos esittelee vastakohtia, kuten yksilöä ja massaa, tyhmää ja viisasta sekä kaunista ja rumaa.
Hän kertoo, että näyttelyyn tulevat työt oli helppo valita.
– On olemassa töitä, joista tykkää ja töitä joista ei tykkää.
All the same oli jo myyty, joten hän joutui lainaamaan sen näyttelyyn omistajalta.
Hänen näyttelytöissä käyttämistään tekniikoista omimpana hän pitää serigrafiaa, eli silkkipainoa. Prying-niminen teos onnistui hänen mielestään hyvin, vaikka tekovaiheessa tuntui, että työstä ei tule mitään. Mahdollisuuksia epäonnistumiseen oli paljon.
33 helmeä. Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopiston toisen vuoden taideopiskelijoiden näyttely Galleria Pilkkeessä, Rantakatu 5 B. Avoinna ma–to klo 8–15.30 ja pe klo 8–13.


