Lopetan jos paikka vaihtuu
- Sinikka Tuovisen kanta avannon siirtoon on ehdoton ei. Hänellä on juuri sopiva matka kotoa Kylmälleniemelle.
AVANTOON Kylmäniemen vesi on joskus matalalla. Vesikin on joskus likaista, varsinkin keväällä kun lumet ja jäät sulavat. Avanto on pienenpuoleinen, ja matalan veden aikaan se jäätyykin täysin. Tämä kaikki on totta.
Neljä vuotta avantouintia harrastanut Sinikka Tuovinen allekirjoittaa tämän kaiken. Toisaalta hän allekirjoittaa myös suurimman osan Kylmäniemen plussista: se on suojaisa, kaunis, rauhallinen – kerta kaikkiaan paras paikka.
– Mä lopetan avantouinnin, jos paikka siirtyy, vakuuttaa neljä vuotta Kylmänniemen avannossa käynyt Tuovinen, jolle käynti Kylmälläniemellä on sopiva vajaan tunnin pyrähdys kotoa.
Siirto on turha operaatio, arvelee siis Tuovinen.
Vaikka avantouinnin siirtäminen Pikkulahdelle houkutteleekin, silti moni vankkumaton avantouimari ei vaihtaisi paikkaa mihinkään.
Kylmälläniemellä ovat naisuimarit saaneet torjuttua vuosikaudet flunssaa, pissatulehduksia, vaihdevuosivaivoja ja unettomuutta.
– En halua Pikkulahdelle, vakuuttaa yli 23 vuoden Kylmänniemen avannossa kutakuinkin päivittäin uinut Aune Mattila.
– Vesi on joskus alhaalla, mutta ei se haittaa. Jättää silloin avantouinnin väliin.
Mutta on Pikkulahdella kannattajiakin. Kylmässäniemessä avannossa säännöllisesti pulahtava Hilkka Rautio olisi valmis käymään Pikkulahdella.
– Se, missä on pukukoppi ja portaat alas, olisi hyvä paikka, sillä siinä on heti syvää, arvelee Rautio.
Paikka ei olisi liian kaukana kaupungistakaan.
– Mutta käy tämä Kylmäniemikin, jos tätä ruopataan ja laitetaan kuntoon, sanoo Rautio.


