Vimpeli oli taas parempi
- Pattijoen Urheilijoiden ykköskärki Tuomas Jussila toi kärkiottelussa kaikki joukkueensa juoksut. Kuva: Jaakko Mylly
Miesten Superpesis
PattU - Vimpeli 0–1 (1–5, 2–2)
Sarjan kärkikaksikko jäi Pattijoen Urheilijoilta runkosarjassa voittamattomiksi.
Pattijoen Urheilijat kohtasi runkosarjan aikana Sotkamon ja Vimpelin kuudesti. Yhtä monta kertaa vastustaja poistui kentältä voittajana ja Pattijoen saldona oli vain yksi piste.
– Sama vanha toistuu Sotkamo sekä Vimpeliä vastaan ja annetaan aivan järkyttävä määrä virheitä. Tänään oli lammaslauma kentällä. Sanat ei oikein riitä kuvaamaan tätä, kommentoi tulokseen pettynyt Pattijoen pelinjohtaja Sami Sirviö.
Pattijoen sisäpeli oli avausjaksolla solmussa pari vuoroa. Tuomas Jussila 6/7 eteni varmasti kentälle ja kolmoselle asti, mutta kotiutuksia saatiin odotella. Jakson ainoan juoksun lahjoitti Vimpelin lukkari Hannu Huuskonen toisessa vuoroparissa kahdella väärällä.
– Lataus jäi pukukoppiin, vaikka olla oli kaksi hyvää harjoitusta, sanoi Sirviö.
Vimpelin ykköskärki oli tehokas ja tarjosi tilannetta vieraille. Ensimmäisellä jaksolla Pattijoki kesti pitkään vieraiden pommituksen. Vain Janne Mäkelä onnistui kotiutuksessa ensimmäisessä vuoroparissa.
Notkahdus tuli viimeisessä vuoroparissa, kun Vimpeli sai lyönnit kohdilleen. Hyvät lyönnit upposivat ja vieraat karkasivat 1–5 johtoon. Pattijoen yritykset nousta tilanteesta jäivät vain puolittaisiksi.
Toisella jaksolla Jukka-Pekka Vainionpää löi hyvin väliin ja Jussila toinen avausjuoksun. Vimpeli vastasi tasoittavalla Antti Kuusisto ja Mäkelän onnistumisilla. Toisessa vuoroparissa Vainionpää oli onnistua uudestaan, mutta Lauri Kaartokallion juoksu tuomittiin paloksi.
– Olen kyllä päätuomarin kanssa eri mieltä tilanteesta. Jos olisi ollut eri nimi selässä, olisi ollut juoksu. Tuntuu olevan aina pieni etu nimekkäämmällä pelaajalla, totesi Sirviö
Viimeisessä vuoroparissa Pertti Mäkelä nostatti vielä Pattijoen toiveita. Lyhyt riitti Jussilalle, joka toi kolmannen juoksunsa. Lisää ei kuitenkaan irronnut ja voitto Vimpelistä jäi haaveeksi.
– Hirveästi laittomia ja joutui sahaamaan edestakaisin. Tosi hankalaa oli tänään päästä kentälle. Kyllä se syö sitten koko peliä, puntaroi Pattijoen ykköspalkittu Tuomas Jussila sisäpelin ongelmia.
Vimpeli oli odotetusti kauden aikaisempiin otteluiden verrattuna hyvä katsojamagneetti ja Rännärin lehterit täyttyivät torstaina 1 812 katsojalla.



Tuomari on AINA oikeassa ja sillä sipuli.
Pattijokisten peli oli ahterista Vimpeliin
verrattuna.
P.S.Limingassa on muuten lato, jossa jälkipelit pelataan!
Ilmoita asiaton kommentti