Kannatti lähteä mukaan
- Kristillisdemokraattien presidenttiehdokas Sari Essayah on valmis kovaan loppukiriin.
Kristillisdemokraattien presidenttiehdokas Sari Essayah on tyytyväinen, että puolue lähti presidenttikilpaan omalla ehdokkaallaan.
– Ehdimme puolueen sisällä pohtia, lähdemmekö ollenkaan kampanjoimaan omalla ehdokkaalla. Nyt on sellainen olo, että olisimme olleet hulluja, jos olisimme jääneet pois. Olemme saaneet kentältä valtavasti positiivista palautetta, hän summaa.
Essayah osasi odottaa Niinistön kannatusluvun laskua. Toinen äänestyskierros näyttää tällä hetkellä erittäin todennäköiseltä ja Niinistön takana olevat ehdokkaat ovat kaikki hyvin tasavertaisessa asemassa.
Essayahin mukaan ehdokkaat ovat alleviivanneet tiettyjä teemoka kampanjoissaan, mutta niin sanotulla kirikierroksella ehdokkaat asettavat uuden vaihteen silmään.
– Tilanne on nyt kutkuttava, ja viimeiset viikot näyttävät, kuka ehdokkaista pystyy erottautumaan joukosta.
Essayah on yllättänyt positiivisesti tv-tenteissä vakuuttavalla ja rauhallisella tyylillään. Essayah on tyytyväinen tähänastiseen suoritukseensa tenteissä ja kampanjoinnissa.
– Uskon, että olen omalta osaltani onnistunut herättelemään niitä äänestäjiä, jotka eivät yleensä näkisi kristillisdemokraattien ehdokasta vaihtoehtona. Mielestäni vaalikampanja on avannut meille puolueena uusia ovia.
Tällä hetkellä Essayahin kannatusluku on noin 2 prosenttiyksikköä. Entisenä huippu-urheilijana Essayahilla on vahva luottamus itseensä ja omaan loppukiriinsä.
– Kyseessä on kuitenkin henkilövaali, ja kaikki on vielä mahdollista. Yhtään ääntä ei ole vielä annettu.



"Kyllä politiikassa ja yhteisten asioiden hoitamisessa saa olla tasapuolisuuden nimissä ja muutenkin myös uskonnollisen vakaumuksen omaavia ihmisiä."
Saahan sitä ehdolla olla vaikka millaisia harhakuvitelmia omaavia ihmisiä. Mutta heitä ei kannata äänestää, jos he eivät ymmärrä rajata paikkaansa pitämättömien uskomustensa soveltamista vain omaan elämäänsä.
Ilmoita asiaton kommentti