Ääni on oikeus
- Tulevaisuuden vaaliraameissa? Iita Salmela, Joonas Mattila ja Salla-Mari Palokari. Emme usko, että nämä vaalit menevät ihan yksi yhteen. Nyt kannattaa äänestää, nuoret tietävät.
Ensimmäiset vaaliplakaatit ilmestyivät eilen katukuvaan. Mitä niistä arvioivat ensimmäistä kertaa presidentinvaaleissa äänestävät Raahen lukiolaiset?
Lukiolaiset Salla-Mari Palokari, 18, Iita Salmela,19 ja Joonas Mattila, 19 seisovat Härkätorin puiston reunalla arvioimassa juuri pystytettyjä presidentinvaalien julisteita.
Jokainen heistä äänestää nyt ensimmäistä kertaa Suomen tasavallan uudesta johtajasta.
– Niinistö näyttää vakavalta ja arvokkaalta. ”Presidentti on työ”. Ei kyllä näytä, että Niinistö olisi paljon töitä tehnyt, Salla-Mari huomauttaa.
– Aivan liian paljon tekstiä, nuoret ilmaisevat Lipposen julisteesta. Arhinmäen ”Vapaus, tasa-arvo ja kestävä kehitys” sloganissa kaikuu lukiolaisten mielestä liikaa kommunismi, vaikka julisteen graafisuus miellyttääkin muuten nuorten silmää. Soinin juliste saa tylyimmät tuomiot ja liian jyrkät mielipiteet koettiin vastenmielisinä.
– Ei ole hyvä, että presidentti edustaa yhtä ääripäätä. Hänen pitää olla koko kansan edustaja. Presidentillä täytyy löytyä joustavuutta, tuumaavat nuoret.
– Väyrysen juliste on mainoksena paras. Se on selkeä, yksinkertainen ja ytimekäs, lukiolaiset kehuvat.
Nuorten mielestä presidentin pitää olla edustava, monikielinen ja osattava tulkita eri kulttuureita.
Presidentillä saisi olla myös enemmän valtaa ja eikä olisi pahitteeksi, että hän olemuksellaan pitäisi edustajat kuosissa, kuten Kekkonen aikoinaan.
– Vaikka vaalit eivät ole ulkonäkökysymys, on presidentti esikuva ja arvojen edustaja, Salla-Mari huomauttaa.
– Kyllä persoonallisuus vaikuttaa, Joonas sanoo.
Pystyykö yhdellä äänellä vaikuttamaan lopputulokseen?
Nuoret uskovat siihen, epäilemättä.
– Äänestäminen on meidän kaikkien oikeus, kiteyttää Iita.
– Jos ei äänestä, ei voi kyllä valittaakaan.
– Se verran tärkeä tämä vaali on, että käyn äänestämässä, Joonas jatkaa.
Nuoret eivät luota sokeasti gallupeihin ja uskovat, etteivät vaalit tule olemaan ihan päivän selvä peli.
Kun kansa on kuullut kaikkia ehdokkaita, nuoret uskovat että äänet jakautuvat tasaisemmin kuin aikaisemmin on ehkä oletettu.



Sosialismin keskeisiä arvoja ja normeja:
yhteisö
yhteistyö
TASA-ARVO
tarpeiden tyydytys
yhteisomistus
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosialismi.
Ei kuitenkaan kommunismia, mutta vasemmalle päin kuitenkin.
Ilmoita asiaton kommentti