Uutiset

Päivitetty 17.2.2012 07:50, julkaistu 17.2.2012 07:49

Toshiba tyytyväinen olosuhteisiin

Kuva: Vesa Joensuu
Miia LahtiLähetä palautetta toimittajalle
Toshiba ja Fennovoima vierailivat toistamiseen Raahessa. Kuvassa Hannu Pyykönen ja Toshiban Yasushi Kanazawa.

Toshiban ja Fennovoiman edustajat vierailivat taas Raahessa. Tutustumiskohteisiin kuului muun muassa Raahen satama.

Mukana vierailussa oli Toshiban senior manager Yasushi Kanazawa, general manager Yuichi Noda ja chief specialist Yataka Hashimoto. Fennovoimaa edusti rakentamisjohtaja Timo Kallio ja aluevastaava Heli Haikola. Myös amiraali Juhani Kaskeala Admiral Consulting Oy:stä toimi suhdetoiminta-konsulttina Toshiballe.

Fennovoimalle esiteltiin viime viikolla ydinreaktorivalmistajien Toshiban ja Arevan tarjoukset, joten visiitti ei olisi voinut olla molemmille osapuolille ajankohtaisempi.

– Tarjouksen laatiminen vaati globaalia, vuorokautista ja saumatonta yhteistyötä, kertoo Kanazawa.

– On hankala arvioida kuinka monta ihmistä sen laatiminen työllisti, koska hanke on niin massiivinen.

– Yksi vierailun tavoitteista oli varmistaa, että Toshiban tarjous miellyttää omistajia. Tutustuimme myös tarkemmin suomalaisiin olosuhteisiin.

Toshiban edustajat eivät nähneet mitään esteitä sille, etteikö ydinvoimalaan tarvittavia reaktoreiden komponentteja voitaisi kuljettaa Japanista Raaheen.

Toshiba oli myös kartoittamassa Hanhikiven luontoa ja olosuhteita sekä tutustumassa Raaheen. Vierailu huipentui kahvitilaisuuteen raatihuoneella torstai-iltapäivänä, jossa keskusteltiin myös mahdollisista rakennusliikkeistä, jos Fennovoima hyväksyy Toshiban tarjouksen.

– Olemme kyselleet tarjouksia kaikilta suurilta suomalaisilta rakennusliikkeiltä ja kartoittaneet, miten he voisivat olla mukana hankkeessa, Kaskeala lisää.

– Toshiba pyrkii ja tukee sitä, että ydinvoimalan rakennukseen käytetty työvoima olisi 70 prosenttisesti suomalaista, kertoo Kaskeala.


AVAINSANAT:

Kommentit (21)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Vieras)14.3.2012 12:07

Kenen kukkarolle tällä kertaa?

(osalainaus greenpeacen kirjoituksesta heidän kotisivuillaan)

Toshiba on rakentanut ABWR-reaktoreitaan Japaniin,mutta ne käyvät yli 15% vähemmällä teholla kuin Suomeen suunniteltu hanke.
Suomea käytettäisiin siis jälleen koekaniinina tekniikalle,jota ei koskaan ole rakennettu maailmassa?????

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)26.2.2012 01:18

Eikö se ollut Toshiban voimala se joka lensi taivaan tuuliin Japanissa!!

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)21.2.2012 17:48

Ettei viestisi jäisi pelkäksi katteettomaksi huulenheitoksi, kerro tietolähde väitteellesi ydinvoimaloiden täystuhoista.

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)21.2.2012 11:03

"Muilla tsunami, meillä ahtojäät" luki mielenosoittajan plakaatisssa Kemissä viime keväänä. Valtaosa ydinreaktoreiden taystuhoista (lähteestä riippuen 15-25 kpl vuosien 1952-2012 aikana) on johtunut jäähdytyksen pettämisestä. Ahtojäävalli muodostuu parissa tunnissa ja se pystyy estämään Hanhikivellä jäähdytysveden virtauksen. Reaktorisydämen sulaminen käynnistyi Fukushimassa 4 tuntia jäähdytyksen pettämisestä ja kokonaan se oli sulanut 16 tunnissa. Ahtojäät sulavat kesään mennessä.

Ydinvastuulakia vaaditaan parannettavaksi. Vetoomuksen voi allekirjoittaa täällä: http://www.greenpeace.org/finland/fi/kampanjat/ydinvoima/auta/ydinvastuu/

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)19.2.2012 00:25

Mistähän me niitä maanjäristyksiä ja tsunameita tänne Perämeren rannalle sataisiin? Alkaa olla kiire.

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)18.2.2012 17:24

Ei ole mikään uutinen, että japanilaiselle ydinvoimanvalmistajalle tämä maa on varsinainen lottvoitto, eivät varmaan tahdo uskoa korviaan, että Fukushiman jälkeen joku näitä ostaa. Ja ovathan nämä laitetoimittajat Japanissakin olleet tyytyväisiä olosuhteisiin maanjäristyksistä ja tsunameista piittaamatta :(

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)18.2.2012 17:10

Olkiluoto opettaa, että ydinvoimalan rakentaminen ei ole enää kannattavaa puuhaa. Syksyllä 2010 USA:ssa Constellation Energy luopui Calvert Cliffsin kolmosreaktorin rakennusprojektista: 9.6 miljardin dollarin tarjous oli liian korkea, sähkön hinnan pitäisi kasvaa 2- kertaisesksi jotta homma kannattaisi. Äskettäin yhtiö ilmoitti puolen miljardin tappioista viime vuoden viimeisellä neljänneksellä: ydinsähkön tuottaminen on tappiollista toimintaa myös vanhoilla laitoksilla.

Lähempääkin löytyy esimerkkejä: Ruotsissa puolet reaktoreista seisoo, mutta tuulivoima pudotti sähkön hinnan Suomeakin alemmalle tasolle. Ruotsin tuulivoimakapasiteetti ylittää jo yhden sikäläisen reaktorin tehon.

Fukushima taas opettaa, että ydinvoima ei ole turvallista. vuoden 1957 Windscalen tulipalosta lähtien on tapahtunut ainkin 15 reaktorin täystuhoa, keskimääräiseksi onnettomuusväliksi tulee 3.6 vuotta. Vakuutusta tällaiselle toiminnalle on varsin vaikea saada, joten ydinvastuulakia on turhaan yritetty saada voimaan kansainvälisillä sopimuksilla. Tänään julkaistu adressi vaatii Suomea korjaamaan ydinvastuulain puutteet Fukushiman opetusten mukaisesti.

http://www.greenpeace.org/finland/fi/kampanjat/ydinvoima/auta/ydinvastuu/

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)17.2.2012 22:16

Ei ole enään jokkis rataa ollut aikoihin,jäljessä olette samoin kuin tässä energia asiassa. Hirveä ralli on muuten tähän ydinvoimaan liittyen, kulkee japseja ja Fennovoiman edustajia ja muita uteliaita pilvin pimein.Asukkailta mennyt täysin oma rauha!

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)17.2.2012 20:05

Vieras 12:21 kirjoitti asiaa. Talvisin Jokkisradalle menevä liitymä oli siellä Hanhikiven tiellä satakuntametriä Kalasataman tien risteyksetä aivan luonnosuojelualueen välittömässä läheisyydessä. Metrinmitalla en ole välimatkaa mitannut, mutta lieneekö rajaa tarkemmin jouduttu tiedostamaan. Saa siinä sitten suojella luontoa periaatteella "ÄLKÄÄ TEHKÖ NIIN KUIN MINÄ TEEN, vaan niinkuin minä sanon".

Paikallistuntemusta on hyvää olla myös luonnonsuojelussa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Vieras)17.2.2012 13:00

Lupauksia, lupauksia. Mutta tekeekö suomalaiset firmat homman riittävän halvalla, ja entä jos se puolalaisen alihankkijan porukka kuitenkin suostuu neljän euron tuntipalkkaan? Raha ratkaisee, niinhän se kuulemma ratkaisi rakennuspaikan valinnakin, ainakin Saarenpään mukaan.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit kommentoida juttua kirjautumatta palveluun ja ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan.

Kommentti

 

Vihreä väri kertoo hyvästä renkaasta

Kopio rengasmerkinnät

TEEMAT 390

EU:n vaatimat uudet rengasmerkinnät tulevat pakollisiksi marraskuussa. Ensimmäiset ”ekotarrat” ilmestyvät renkaisiin jo kevään ja kesän aikana.

Vahvempaa kumia alle

Kopio Rengas_Olli

TEEMAT 420

Raahen kaupungin pyörätiet ovat tehneet selvää jälkeä monen pyöräilijän renkaista. Kalliomurske on mitä mainioin aine, kun pitää saada jäinen...

Ajotapa vaikuttaa turvallisuuteen

Kopio mopoilu

TEEMAT 350

Mopo-onnettomuuksien määrä kasvanut. Apua haetaan nyt liikennekasvatuksesta.

Näin säästät bensakuluissa

Kopio bensakulut pystytankkaus

TEEMAT 1832

10 VINKKIÄ Polttoaineen hinta hipoo kipurajaa, mutta moni autoilija ei ole valmis luopumaan autoilusta.Autoliiton vinkit taloudelliseen ajoon eivät anna oikotietä edullisen...

Risteykset ja suuret ajonopeudet pelottavat iäkkäitä autoilijoita

NETTIHINauto1

TEEMAT 560

Yli 70-vuotiaiden osuus tielläliikkujista kasvaa huimaa vauhtia. Ilmiö aiheuttaa omat ongelmansa liikenteeseen, sillä vanhemmiten havaintokyky hidastuu ja useiden tehtävien...

Naisten varovaisuus liikenteessä ärsyttää miehiä

NETTIHINauto2

TEEMAT 573

Takkuava tieliikenne laitetaan usein naiskuskin syyksi. Autoliitto ry:n matkailupäällikkö Susanna Suokonautio-Hynninen epäilee, että naisten varovaisuus saattaa olla syynä...

Aloita kausi turvallisesti

TEEMAT 461

Motoristin oma ajotapa ja -asenne ovat merkittäviä turvallisuuden takeita. Ennakoiva ajotapa tarkoittaa myös turvallista varustautumista.

Yhdessä päristellen

Kopio diabetesyhdistys ja raahen

TEEMAT 481

Diabeetikkomotoristit kokoontuvat kesäkuussa Raahen Pursimajalle. Raahen seudun diabetesyhdistyksen puheenjohtaja Veijo Junnila sai vajaa vuosi sitten idean.

Auton myöhemmät vaiheet

Kopio Raahen romu

TEEMAT 501

Autoromut odottavat seuraavaa tuomiotaan Raahen Romun varikolla. Kiiluntien varrella sijaitsevan Raahen Romun varikolla lepää massoittain metalliromua.

LISÄÄ UUTISIA

  1. Kaasujalkaa kevyemmäksi

    UUTISET 21.5. 08:04 31

  2. Matti Kumpula ja Vihannin Nuorisoseura palkittiin

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 21.5. 07:59 60

  3. Kalastusta kellon ympäri

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 21.5. 07:57 42

  4. Asuntotilanne ennallaan

    UUTISET 21.5. 07:47 21

  5. Mökkimurtoja Siikajoella

    UUTISET 21.5. 08:03 20

  6. Kortitta ja humalassa

    UUTISET 21.5. 08:06 20

  7. Rantakenttä hiljenee kesällä

    UUTISET 21.5. 07:46 20

  8. Vimpeli jyräsi kotonaan Saarikentällä

    URHEILU 21.5. 07:44 31

  9. AS Moonin voitto karkasi lisäajalla

    URHEILU 21.5. 07:41 20

  10. Iiris Puskala löi ratkaisun

    URHEILU 21.5. 07:40 20

  1. Ysit jättivät jälleen jäljen

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 18.5. 15:20 360

  2. Onkikala paras kala

    LUONTO 15.5. 07:47 390

  3. Duudsonien luvalla stoppi kiusaamiselle

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 16.5. 08:00 591

  4. Kaivosvesille tiukka ohjeistus

    UUTISET 15.5. 17:22 4012

  5. Lentopallon lopputurnauksia

    URHEILU 28.3. 10:25 32612

  6. Alpuan koulu kyläyhdistykselle

    UUTISET 2.2. 07:46 6997

  7. Murtautuja pakeni henkilökuntaa

    UUTISET 10.4. 10:37 2485

  8. Kirsi Autiosta Lybeckerin rehtori

    UUTISET 26.4. 13:34 1565

  9. Luukkonen luisteli SM-pronssia

    URHEILU 24.4. 12:59 1525

  10. R-A-K-A-S Kansa Dadossa

    KULTTUURI 27.4. 08:25 1473

  1. Duudsonien luvalla stoppi kiusaamiselle

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 16.5. 08:00 591

  2. Duudsonien luvalla stoppi kiusaamiselle

    UUTISET 19.10. 16:46 16581

  3. Allas miltei piripinnassa

    UUTISET 14.5. 16:13 4222

  4. Alpuan koulu kyläyhdistykselle

    UUTISET 2.2. 07:46 6997

  5. Lentopallon lopputurnauksia

    URHEILU 28.3. 10:25 3267

  6. Jonossa yli neljä viikkoa

    UUTISET 21.12. 07:54 9696

  7. Tutkintapyyntö ympäristörikoksesta

    UUTISET 3.5. 10:37 11128

  8. Raahen Teatterilla runsas teatterivuosi

    KULTTUURI 13.12. 07:45 10285

  9. Tämä ei saa jäädä tähän

    UUTISET 30.4. 12:21 13320

  10. Luonnonsuojeluliitto valittaa Raahen jätevesipäätöksestä

    UUTISET 10.5. 10:59 7114

  1. UUTISET 19.10. 16:46 16580

  2. Pakurikääpä on kovan luokan rohto

    LUONTO 18.10. 10:46 132115

  3. Vesalle menestystä Tampereen hallikisoissa

    URHEILU 23.3. 07:44 4071

  4. Jonossa yli neljä viikkoa

    UUTISET 21.12. 07:54 9696

  5. Raahen Teatterilla runsas teatterivuosi

    KULTTUURI 13.12. 07:45 10285

  6. Lentopallon lopputurnauksia

    URHEILU 28.3. 10:25 3265

  7. Alpuan koulu kyläyhdistykselle

    UUTISET 2.2. 07:46 6997

  8. Kirkot maalämmölle

    UUTISET 18.11. 15:26 11682

  9. Murtautuja pakeni henkilökuntaa

    UUTISET 10.4. 10:37 2485

  10. Moottorikelkkareittejä kaivataan

    UUTISET 21.12. 07:51 96318

  1. Kaupunginranta nousee

    UUTISET 21.5. 07:38 2 1 222

  2. Kalastusta kellon ympäri

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 21.5. 07:57 4 2 216

  3. Ryöstön yritys Ollinsaaressa

    UUTISET 18.5. 13:14 21 34 121

  4. Matti Kumpula ja Vihannin Nuorisoseura palkittiin

    MEIDÄN ELÄMÄÄ 21.5. 07:59 6 0 117

  5. Kaasujalkaa kevyemmäksi

    UUTISET 21.5. 08:04 3 1 99

  6. Rantakenttä hiljenee kesällä

    UUTISET 21.5. 07:46 2 0 93

  7. Vimpeli jyräsi kotonaan Saarikentällä

    URHEILU 21.5. 07:44 3 1 90

  8. Mökkimurtoja Siikajoella

    UUTISET 21.5. 08:03 2 0 88

  9. Asuntotilanne ennallaan

    UUTISET 21.5. 07:47 2 1 87

  10. UUTISET 19.10. 16:46 1658 0 78

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Raahen Seutu | Raahelainen, Fellmaninpuistokatu 4, PL 61, 92101 RAAHE    Vaihde: 010 665 5185   Fax: (08) 220 702  |  Palaute  |  Mediakortti  |  Käyttöehdot