Pietari Brahe sai kasvot
- Pehr Brahe niin kuin raahelainen Martti Lehtelä hänet näkee 350 vuoden jälkeen. Kuvat: Martti Lehtelä
PYHÄJOKI Maailmassa on monia epäkohtia. Yksi niistä on poistunut. Raaheen on saatu viimein kaupungin perustajan muotokuva.
Siinä ne ovat: Pietari Brahen kasvot.
Viikset moitteettomat. Hiukset pitkät ja kauniit. Silmät suuret, syvämietteiset, arvioivat – mietteliäät, ehdottomasti taulun kiintopiste.
Kreivi Pehr Brahe, Raahen kaupungin perustaja, on viimeinkin ikään kuin ilmielävänä nähtävänämme. Tai ainakin pyhäjokisten. Potretin maalari, Martti Lehtelä, on nimittäin avannut näyttelyn Pyhäjoen kirjastoon, missä maalaus on ensi kertaa nähtävänä.
Tilanne voisi olla toinenkin. Voisi olla, ettei Pietari olisi saanut kasvojaan vieläkään kankaalle, ellei Lehtelä olisi sattunut saamaan ainutlaatuiset vanhat kipsikehykset käsiinsä.
– Mietin, että kun on näin hienot kehykset, niin näihin pitäisi saada jonkun arvohenkilön kuva, Lehtelä kertoo.
Lehtelä myönsi, että tässä vaiheessa raahelainen kulttuurihahmo Pelto-Erkki viivähti hänen mielessään.
– Sitten ajattelin, että kun on noinkin merkittävä henkilö kuin Brahe, niin on kumma, ettei hänestä ole vielä maalattu kuvaa, Martti Lehtelä ihmettelee.
Martti Lehtelä ei mene vannomaan, että Raahen Pietari olisi ollut juuri kuvansa näköinen. Mutta ainakin kuvan Brahe on sen näköinen kuin häntä kuvaava Pekkapatsas Pekkatorin keskellä.
Maalauksen Pietarilla on valkoinen pitsikaulus ja kultanapein napitettu takki. Mansettien alta pilkottavat pitsiröyhyt. Museonjohtaja Eija Turusen arvioitua, että Brahella pitäisi olla musta tai punainen takki, Lehtelä päätyi pukemaan Brahen punaiseen sotisopaan. Asun täydentää punainen töyhtöhattu. Kädessä Brahella on vielä Raahen kaupungin perustamisasiakirja kääröllä – aivan kuten patsaalla.
Raahen Taideyhdistyksen puheenjohtajan Martti Lehtelän yksityisnäyttely Pyhäjoen kirjaston näyttelytilassa helmikuun ajan. Lehtelän tuotantoa nettisivuilla www.marttilehtela.com


