Jonna lennähti Joutseneksi
- Anne Karjaluodon rooli Liisa Joutsenena tyssäsi sananmukaisesti mahalaskuun, kun akillesjänne napsahti poikki kesken esityksen. Loistavaksi kehuttua roolityötään hän olisi mielellään jatkanut kauden loppuun. Kuva: Sakari
PEKKATEATTERI Loukkaantuneen Anne Karjaluodon roolin Liisa Joutsenena paikkaa lennosta Jonna Kettukangas.
– Kyllä minä sen Liisan roolin hoidan, sanoo 20 minuuttia asiaa miettinyt Jonna.
Pekkateatterin Ilmasta rahaa -näytökset jatkuvatkin alkuperäisen aikataulun mukaisesti ensi keskiviikkona.
Annen roolihahmoksi Liisa Joutseneksi hyppää viikon harjoittelujen jälkeen Jonna Kettukangas.
– Jonna on nähnyt esityksen kaksi kertaa ja opetellut roolin niin hyvin kuin mahdollista, ohjaaja Sari Ohinmaa kiittelee.
– On kuin raaka peruna heitettäisiin kiehuvaan kattilaan kypsien joukkoon, ne muut kypsyttävät ja auttavat Jonnaa selviytymään roolista.
– En ole huolissani ja murheissani muuten kuin Annen puolesta, kun hän joutui jättämään homman kesken.
Pekkateatterilla on ollut akillesjännedramatiikkaa tänä keväänä enemmänkin.
– Ensin meni se Beckhamin jänne. Sitten keväällä toisen pääosan esittäjän Pekka Tervakankaan akillesjänne, joka parani parahiksi alkukesäksi, Ohinmaa huomauttaa.
Jonna Kettukangas kertoi, kun omaan ensi-iltaan oli viikko aikaa, että asemoinnit on hoidossa mutta vuorosanoissa on vielä harjoittelemista.
Hän on käynyt näytelmää läpi nyt muiden kanssa ja yksin sunnuntaista lähtien. Esityksissä on nyt menossa viikon paussi, joten sikäli onnettomuus sattui hyvään saumaan.
Jonna on teatterista tuttu jo yli 10 vuoden ajalta ja kokemusta on karttunut monenlaisesta näytelmästä-
– Me olemme kaksi eri ihmistä, enkä voi kopioida Annea, vaan teen ihan oman roolini, joka on täysin minun näköiseni, Jonna kertoo.
– Aivan ihanasti olen saanut tukea muilta ja kommentteja, miten kohtaukset jatkuvat.
Lue torstain 22. heinäkuuta lehdestä, kuinka onnettomuus tapahtui.


