60 vuotta työn merkeissä
- Taimi Perkiömäki muistelee mielellään hyviä asioita. Suurin ilonaihe on se, että lapset ja lastenlapset pärjäävät maailmalla. Kuvat: Vesa Joensuu
JUHLAVUOSI Kun Taimi ja Leevi Perkiömäki 60 vuotta sitten ostivat vaateliikkeen Pyhäjoelta, heillä oli tosi halu yrittää. Kaupanteko oli verissä molemmilla. Taimi on pitänyt Asustetalo Perkiömäkeä nyt 60 vuotta.
Hän tulee töihin edelleen joka aamu. Sairauden ja vaivat tekevät joskus kiusaa, mutta hän ei anna niiden masentaa ja kaikkein vähiten viedä sängyn pohjalle. Ensimmäisenä hän lukee päivän lehdet ja muun postin. Taimin päivä, juhlapäiväkin kului töiden merkeissä.
Taimi, o. s. Koivikko, aloitti kauppa-apulaisena Oulaisten Osuuskaupassa aivan tyttösenä. Hän muistaa ankeat pula-ajat ja sen, kuinka asiakkaatkin aivan riitelivät pienistäkin vaatekappaleista. Kaupan piiristä hän löysi myös tulevan miehensä Leevin.
Pyhäjoen liikkeen he ostivat Heiskarin Martilta ja Linnealta avasivat liikkeen Taimin päivänä 8.9. 1950.
– Muistan vieläkin, kuinka Hou-rulan vanha isäntä tuli kauniin keltaisen kukkakimpun kanssa. Se lämmitti sydäntäni ja lämmittää yhä, hän muistelee komeaa sylintäyteistä kultapallokimppua.
Vanhan puutalon paikalle nousi komea ja silloin valtava liikerakennus 1968. Yhteistäkin uraa kauppiaspariskunnalla riitti kauan. Leevin kuolemasta on kulunut jo yli neljä vuotta.
Viirteen Sirpan työpanos liikkeessä on ollut korvaamaton jo 18 vuotta. Taimi kehuukin Sirpaa töihin tarttuvaksi ja oma-aloitteiseksi naiseksi, jota ilman on vaikea pärjätä.
– Asiakasta on aina palveltava, ainakin kysyttävä, mitä hän etsii, on Taimin ohje.
Perkiömäellä opasta usein kaivataankin, sillä vaatteita on niin paljon, että ensikertalainen on ihmeissään.
Hieman Taimia jo mietityttää, mitä sille tavaralle pitäisi tehdä. Omaa jaksamistaan hän ei lähde arvailemaan, mutta tiedostaa, että sekin päivä lähenee, jolloin työnteko on lopetettava.
Pyhäjokiset ovat tulleet vuosikymmenten aikana tutuiksi monessa sukupolvessa, mutta nyt asiakkaita piisaa ympäri Suomen. Vaatteita myydään markoista euroiksi muutetuilla alkuperäisillä hinnoilla ja alennetuillakin, mutta sitä vain riittävän varastoista.
Lue lisää Taimin mietteitä torstain 9. syyskuuta Raahen Seudusta.


