Hietalalle jälleen Suomen mestaruus
- Juha Hietalalle keihäänheitto on mieluinen laji, joka nytkin sujui hyvin.
YLEISURHEILU Raahen Vesan Juha Hietalaa eivät ikävuodet paina, sillä hän kisailee veteraanikisoissa vuodesta toiseen ja monta kertaa yhdenkin vuoden aikana. Tuorein Suomen mestaruus 50-vuotiaiden heittoviisiottelussa tuli Jalasjärvellä viime sunnuntaina.
Juhan moukari lensi 38.15, kuulaa hän pukkasi 13.07, kiekko kaarsi tulokseen 46.95, keihästä hän kiskaisi 51,50 ja viimeisessä lajissa painonheitolle näytti mittanauha 13.58. Kovia tuloksia kaikki ja pisteitä niistä kertyi 3749.
– Keihäs onnistui hyvin, mutta kuula ja painonheitto menivät hieman alakanttiin, analysoi mestari suorituksiaan.
Piste-eroa kakkoseen tuli noin 600 pistettä, joten voitto oli selvä. Ikäluokan Suomen ennätykseen on tosin matkaa vielä 300 pinnaa.
– Suomen mestaruuksia eli kultaisia mitaleita on kertynyt nelisenkymmentä kipaletta näissä veteraanien SM-kisoissa, muisteli hyväkuntoinen ja aina hyväntuulinen voimanpesä.


