Rintojen tutkija oikeuteen
OIKEUS Korkein oikeus toimittaa suullisen käsittelyn Raahessa tapahtunutta lääkärin seksuaalista hyväksikäyttöä koskevassa asiassa. Muutoksenhakijoina ovat kihlakunnansyyttäjä Maarit Ketonen sekä naispotilas ja vastaajana raahelainen lääkäri.
Syyttäjä on vaatinut valituksessaan korkeimmalle oikeudelle, että lääkäri tuomitaan seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta tai toissijaisesti kunnianloukkauksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Asianomistaja on yhtynyt syyttäjän valitukseen ja vaatinut sen lisäksi, että lääkäri velvoitetaan korvaamaan hänelle muun muassa kärsimyksestä 3 000 euroa viivästyskorkoineen.
Parikymppinen nainen oli heinäkuussa 2007 mennyt rintojen ultraäänitutkimukseen, jolloin vastaajana oleva lääkäri oli tutkimuksen yhteydessä muun muassa tutkinut asianomistajan rinnat takaapäin tämän seistessä, levittänyt niille paljain käsin kuvauksessa tarvittavan geelin, kehunut hänen rintojensa muotoa sekä imenyt lopuksi toista nänniä. Lääkärin mukaan kyseessä oli tavanomainen tutkimus.
Raahen käräjäoikeus katso toukokuussa 2008, etteivät vastaajan käyttämät tutkimusmenetelmät olleet olleet kaikin osin tavanomaisia ja asianmukaisia. Tästä ei kuitenkaan voitu päätellä, että menettely olisi täyttänyt rikoksen tunnusmerkistöt. Käräjäoikeus hylkäsikin lääkäriä vastaan esitetyt syytteet. Myöskään Rovaniemen hovioikeus ei lokakuussa 2009 muuttanut käräjäoikeuden tuomiota. Korkein ottaa asian käsittelyynsä ensi viikolla.



Maalaisjärjellä ei näitä asioita ratkota, vaan oikeudenkäynnillä. Tällaiset asiat käsittää vasta kun joutuu itse syytetyn penkille vaikkei ole rikkonut lakia.
Ilmoita asiaton kommentti