Raili Viirret
Aloitan siivoamisen klo 9 makuuhuoneesta. Otan lakanat ja tyynyliinat pois. Vien ne pesuhuoneeseen. Laitan koneen pyörimään ja lajittelen loput pyykit. Pesuhuoneen kissavessa haisee. Kerään kökkäreet pussiin. Vien ne ja muut roskat ulos.
Posti on tullut. Saan laskuja ja aikakauslehden. Päätän hoitaa laskut heti nettipankissa. Sähköpostissa vilkuttaa odotettu viesti ystävältä. Luen sen ja vastaan. Vilkaisen samalla somekanavat. Unohdun selaamaan kirpputorisivuston aarteita, vaikka en aio ostaa mitään.
Etsin Hannu-Pekka Björkmanin kolumnin tulleesta aikakauslehdestä, koska ne ovat niin oivaltavia. Hoksaan, että samaisessa lehdessä on tutun toimittajan tekemä juttu Raahesta. Se on pakko lukea. Samalla selailen koko lehden läpi. Kello on 11.
On nälkä. Haen jääkaapista ruuantähteitä ja haistan, että vihanneslaatikossa muhii jotain. Perunapussin alta löytyy pehmentynyt kurkku, joka on valuttanut nesteitään. Joudun siivoamaan koko jääkaapin.
Lämmitän mikrossa jo kertaalleen lämmitetyn ja jäähtyneen aterian. Samalla kun syön, lueskelen päivän lehteä. Siivoan ja pyyhin ruokapöydän. Kello on 12.
Kahvihammasta kolottaa. Panen kahvit tippumaan, ja puran astiat koneesta. Keittiön laatikot kaipaavat järjestelyä. Muovirasioita on kertynyt laatikon täydeltä. Kerään muovirasiat erilleen ja kiipeän keittiöjakkaralla laittamaan ne ylähyllylle. Näen, että kaapin päällä on pölyä. Otan rätin ja yritän pyyhkiä niin paljon, kuin yletän.
Juon jo hieman seisoneen kahvin olohuoneessa ja avaan tv:n, josta tulee sairaalasarja. Ihmissuhdesotkuja ja vaikeita leikkauksia. Juutun katsomaan ohjelman loppuun. Kello on 14.
Kerään olohuoneesta vanhat lehdet paperinkeräyskassiin. Muistan pyykit. Vien ne naruille ja täytän pyykkikoneen uudelleen.
Kissa maukuu ulos. Vien sen pihahäkkiin ja huomaan, että pihakukat kaipaavat kastelua. Täytän kastelukannut ja kastelen kukat. Samalla nypin rikkaruohoja perennapenkistä.
Yritän näpätä pihan oudosta linnusta kuvan kännykällä ja menen katsomaan lintukirjasta, mikä se on. En löydä lintukirjaa, mutta löydän romaanin, joka on ollut keskenlukuisena kadoksissa. Haen paikkaa, johon jäin, ja unohdun lukemaan muutaman kappaleen. Kello on 15.30.
Menen vaatehuoneeseen. Pussilakanoihin sopiva aluslakana on hyllyllä alimmaisena. Yritän nykäistä sitä, jolloin kaikki pinossa olevat tulevat alas. Järjestelen lakanoita uudelleen hyllylle, kun kuulen, että ovi käy.
Kumppani tulee töistä ja kysyy, että kulta, pitäisikö meillä tänään siivota.
Etusivulla juuri nyt
Fellmaninpuistokatu 4, 92100 RAAHE
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt
Fellmaninpuistokatu 4, 92100 RAAHE
Mainosmyynti
Käyttö- ja sopimusehdot
Tietosuoja
Tilausehdot
Jakeluhäiriöt