Raahe-Kiekko tekee pian alkavalla kaudella paluun Suomi-sarjaan, joka on maamme kolmanneksi korkein sarjataso. Joukkue kävi neljän kauden ajan hakemassa vauhtia II-divisioonasta, kunnes paluu Suomi-sarjaan varmistui viime keväänä.
Kesällä niin pelaajat kuin taustajoukotkin ovat tehneet töitä sen eteen, että kaikki olisi valmista uuteen kauteen. Budjetissa on tapahtunut luonnollista kasvua, mihin vaikuttaa muun muassa pelimatkojen piteneminen. Nyt pelireissuja on runsaasti etelässä.
Pelaajapakan kokoaminen on ollut haastavaa, sen myöntää seuran puheenjohtaja Mikko Valtanen, mutta nyt joukkue alkaa olla kasassa. Tilannetta helpottaa A-juniorijoukkue sekä Pyhäjoen Joki-Kiekon miesten II-divisioonajoukkueen kanssa tehtävä yhteistyö.
– Haluaisin, että vahvuus on viisi kentällistä, muuten on vaikeaa saada sellaista kokoonpanoa treeneihin, että pystyt treenaamaan kunnolla. Mutta pelaajien kannalta ei Raahessa ole ollut pitkään aikaan näin hyvä tilanne. Laajuutta on aika paljon. Tämä on harvinainen tilaisuus, että saataisiin semmoinen terve kilpailuhenki joukkueeseen, joukkueen ykkösvalmentajana jatkava Arto Ylisaari kertoo.
Sopimuspelaajia on näin kauden kynnyksellä 25, mutta muutamat neuvottelut ovat edelleen kesken. Vielä viime viikon JHT-peleissä moni antoi näyttöjä sopimusta varten, mutta aivan kaikki sitä paperia eivät saa eteensä.
– Meillä on kokoonpanossa aika vähän muutoksia viime kauteen. Materiaalin pitäisi olla nyt vahvempi kuin viime vuonna. Pakkkipää on aika nuori, onkohan siellä tällä hetkellä viisi A-junnua, Ylisaari laskeskelee.
Kokenut Sami Ekoluoma pisti hokkarit ainakin osittain riippumaan naulaan. Hän tuli mukaan joukkueen valmennustiimiin tuomaan omaa kiekkotietämystään, mutta mies kertoo, että luistimet saa sieltä naulasta tarvittaessa myös jalkaan.
– Olen ollut vasta vähän aikaa mukana valmennuksessa, mutta kun sivusta katsoo, tekisi mieli hypätä kentälle, Ekoluoma pyörittelee.
Valmennusportaassa tapahtui myös se muutos, että pelihommat lopettanut Tuomas Lohtander ryhtyi kakkosvalmentajaksi.
– Meillä on hyvä valmennustiimi, kolme valmentajaa näkee enemmän kuin kaksi. Molemmat ovat kokeneita pelimiehiä, ja tuovat omaa näkemystään pelaamiseen. Tumppi (Lohtander) pystyy auttamaan myös maalivahteja aika paljon. On tärkeää, että aina ainakin kaksi valmentajaa pääsisi mukaan, Ylisaari alleviivaa.
Viime kauden porukasta on vaihtunut vain noin puolenkymmentä pelaajaa. Kun runko on sama, tarkoittaa se vahvaa perustaa.
Ylisaari kertoo, että joukkue tulee esittämään aktiivista ja nopeaa taitokiekkoa.
– Ei olla vielä juteltu tavoitteesta, mutta turha minun mielestä sarjoja on lähtee pelamaan niin, että sarjapaikka on tavoitteena. Kahdeksan joukkoon lähdetään yrittämään.
Raahe-Kiekon pelaajasopimukset kaudelle 2018-2019
Maalivahdit: Patrik Koivisto, Mikko Taari, Juho Tarkka, Ville Nousiainen.
Puolustajat: Mikko Vainikka, Joonas Kuorilehto, Wille Krekilä, Mirko Hänninen, Jarkko Heikkilä, Jaakko Vares, Patrik Zicho, Arttu Ypyä, Anders Kato.
Hyökkääjät: Ville Sippala, Kalle Sippala, Ville Kuorilehto, Teemu Vääräkoski, Roni Haaraniemi, Konsta Härkönen, Joni Suominen, Eetu Suoranta, Jiri Heinovirta, Arttu Rautiala, Eemeli Heikkinen, Aleksei Lapshin, Atte Junnila.
Suomi-sarja
Suomi-sarjassa pelaa 17 joukkuetta. Runkosarjassa joukkueet pelaavat kaksinkertaisen sarjan. Sen jälkeen kahdeksan parasta jatkaa yksinkertaiseen ylempään loppusarjaan. Loput yhdeksän joukkuetta pelaavat yksinkertaisen alemman jatkosarjan, jonka voittaja pelaa yksiosaisen karsintaottelun playoff-paikasta ylemmän loppusarjan 8. sijottuneen kanssa.