Raahen kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantain kokouksessaan Asemakadun ja Niittykadun asemakaavan muutoksen.
Suunnittelualue sijaitsee Miljoonaperällä ja rajautuu Ratakatuun, Oikokatuun, Asemakatuun, Niittykatuun ja Vihastenkarinkatuun. Alueen koko on 8016 neliötä ja pitää sisällään kahdeksan tonttia.
Kaavassa on osoitettu Asemakadun varteen kolme kerrostaloa ja Niittykadun varteen viisi puolitoistakerroksista omakotitaloa.
Kerrostalot eivät ole herättäneet ihastusta kaikissa Miljoonaperän asukkaissa. Eräässä muistutuksessa ilmaistaan huoli siitä, että kerrostalot rikkovat alueen kiinteyden ja eheyden. Huolta kannetaan myös vähäisestä autopaikkojen määrästä.
– Asemakadun varteen on jo rakentunut kerrostaloja. Ne muodostavat Miljoonaperän arvokkaalle alueelle selkeän rajan ja erottavat Miljoonaperän alueen omaksi kokonaisuudekseen. Kerrostalot vilkkaammin liikennöidyn Asemakadun varressa toimivat näkymällisenä kehyksenä Miljoonaperän rakennuksille, lisäksi ne tuovat myös melusuojaa lähistön piha-alueille, kaavasuunnittelija toteaa vastineessaan.
Miljoonaperän alue on arvotettu kulttuurihistoriallisilta arvoiltaan maakunnallisesti merkittäväksi kohteeksi Pohjois-Pohjanmaan 2. vaihemaakuntakaavassa. Raahen keskeisten taajama-alueiden osayleiskaavassa Miljoonaperän alue on merkitty paikallisesti arvokkaaksi alueeksi. Alue muodostaa yhtenäisen kokonaisuuden ja alueella on kulttuurihistoriallisia arvoja.
Alueella on ollut voimassa vanhentunut, vuoden 1941 asemakaava. Alueelle kohdistuu rakentamispaineita ja sen takia kaava on päivitetty.