Big Sister valvoi ja tee­tät­ti teh­tä­viä nuo­ril­la

Suomen ilmeisesti ensimmäinen nuorten Big Sister -tapahtuma yhdisti erilaisia nuoria heidän syyslomallaan Ruukissa.

Tässä on isosisko valvomassa bäkkärissä, kuinka kilpailijat pärjäävät. Lälläriin ohjeita antamassa Pyhäjoen vapaa-aikaohjaaja Riikka Kylmäoja. Big Sister -talossa oli 8 kilpailijaa. Mikaela Mikkola (keskellä)  vastaanottaa lälläristään tiedon uudesta tehtävästä, joka kilpailijoiden pitää suorittaa. Riikka Taskila kannustaa muita alkamaan. Näin sujuu tytöiltä Pää, olkapäät, peppu, varpaat -leikki, kun Big Sister käskee. Taustalla vilahtaa valvomon käsi. Pyhäjoenvapaa-aikaohjaaja Riikka Kylmäojan takana Big Sister -talon muut valvojat, Elina Matkaselkä, Virpi Paaso ja Hanna Kärnä. Kisailijoiden toimintaa saattoi seurata valvomossa OBS Studio -ohjelman avulla. Kilpailijat joutuivat tekemään erilaisia tehtäviä Big Sister -talossa, kuten kiertämään talon silloin tällöin juoksemalla. Samalla piti laulaa muun muassa Pientä elefanttilaulua. Näin sujuu tiimiläisiltä Pää, olkapäät, peppu, varpaat -leikki Bigsister-talon edessä, kun tiimivoittoa tavoitellaan. Isosisko valvoi bäkkärissä, kuinka kilpailijat pärjäsivät. Valvominen onnistuu ilmaisohjelmillakin.
Tässä on isosisko valvomassa bäkkärissä, kuinka kilpailijat pärjäävät. Lälläriin ohjeita antamassa Pyhäjoen vapaa-aikaohjaaja Riikka Kylmäoja.
Tässä on isosisko valvomassa bäkkärissä, kuinka kilpailijat pärjäävät. Lälläriin ohjeita antamassa Pyhäjoen vapaa-aikaohjaaja Riikka Kylmäoja.
Kuva: Vappu Kallio

– Täällä Big Sister, kuuleeko Talo?, kajauttaa Riikka Kylmäoja lälläriin pienessä ahtaassa huoneessa, johon kolmen pienen tietokoneen lisäksi sulloutuu neljä Raahen seudun nuorisotyöntekijää.

Pian Talo vastaa.

– Talo kuulee.

Ja pian Talo saa uuden tehtävän.

Lauantaina se on aika pitkään pullonpyöritystä. Sitä, että 8 nuorta istuu ringissä pyörittämässä pulloa ja tekee tehtäviä tai kertoo totuuksia, katsoo samaan aikaan 5 ihmistä YouTuben kautta.

– Parhaimmillaan katsojia on ollut 13 ja näyttökertoja 300, kertoo Pyhäjoella vapaa-aikaohjaajana työskentelevä Riikka Kylmäoja.

Ruukissa oleva Nuortentalo Ruori muuttui Big Sister -taloksi viikon lopulla. Big Brother -ohjelman muotoon rakennettu Ruori Big Sister -nuorisokilpailu oli tarkoitettu koko Raahen seutukunnan kattavaksi nuorisotapahtumaksi. Kilpailuun olisi päässyt yhteensä 20 nuorta Ruukista, Raahesta, Vihannista ja Pyhäjoelta. Mukaan tuli kuitenkin vain 8 nuorta Ruukista ja Vihannista.

Tapahtumaa Riikka Kylmäojan kanssa valvomassa olleet Siikajoen nuoriso-ohjaaja Elina Matkaselkä, nuorten työpajan työvalmentaja Virpi Paaso ja Raahen nuoriso-ohjaaja Hanna Kärnä, arvelevat, että tapahtuma, jossa käytettiin kameroita, oli uusi juttu ja oudoksutti nuoria.

– Tämmöistä ei ole ikinä tehty ennemmin, enkä tiedä, että mikään nuorisotoimi olisi tehnyt tämmöistä missään, arvioi Elina Matkaselkä.

Live-lähetykset alkoivat heti, kun kilpailijat tulivat taloon. Striimaus jatkui perjantaista lauantaihin, ja sitä saattoi seurata perjantai-iltana kisastudioista, joita oli Raahen Cupissa ja Vihannin Olohuoneessa.

Ruori Big Sister teetätti nuorilla monenlaisia tehtäviä, jotka pisteytettiin. Lisäksi yleisö sai äänestää, kumpi kahdesta tiimistä pärjäsi paremmin. Ketään ei saatettu häpeään, vaan kaikki sujui positiivisessa hengessä.

Nuoria kutsuttiin välillä päiväkirjahuoneeseen, jossa he saivat salaisia tehtäviä suorittaakseen. Tekijä saattoi joutua varastamaan sukkaa toiselta tai kehumaan toista tai vuoraamaan jonkun vessapaperilla. Joku joutui kajauttamaan joskus, että "tämä on paras tapahtuma, jossa olen ollut ikinä", ja vaikka se vähän hävetti, sekin tuli huudettua.

Nuoret joutuivat oleilemaan keskenään suurimman osan ajasta nuorisotyöntekijöiden ohjatessa ja valvoessa tilannetta takahuoneesta. Talon ensimmäinen sääntö oli: Tottele Big Sisteriä.

– Muutama porukka hitsautui nopeasti yhteen, vaikka he eivät tunteneet toisiaan etukäteen. Kiva yllätys, kun meni näin hienosti, sanoi Elina Matkaselkä.

Sääntöihin kuului sekin, että kännykät laitettiin syrjään tapahtuman ajaksi. Nuoret näkivät videointeja puhelimistaan vasta illalla.

Kilpailun voitti Sohvaperunoiden tiimi, johon kuuluivat Kia Näränen, Riikka Taskila, Daniar Wisam ja Karrar. He saivat muun muassa ainutlaatuiset BS-pipot, jotka on valmistettu Raahen Satelliitissa.

Ruukissa oleva Siikajoen Nuortentalo Ruori soveltui Big Sister -tapahtumaan järjestäjien mielestä erinomaisesti. Talossa on suihkut, saunat ja yöpymishuoneet ja eräänlaiset salakäytävät taustalla pysytteleviä valvojia varten.

Ruori on ollut nuorisotoiminnan käytössä vuodesta 2017 lähtien. Se on vuokrattu Artrim Oy:ltä.

Vuonna 2020 talo vuokrataan nuorisotoimelle toistaiseksi voimassa olevalla vuokrasopimuksella.

– Olemme tyytyväisiä, että se on nyt jatkuvasti meidän käytössä, sanoi Elina Matkaselkä.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä