Raahen kaupungin viime vuosi päättyi noin puolitoista miljoonaa miinukselle siitä huolimatta, että kuntakonserni tuotti noin 1,6 miljoonaa euroa ylijäämää.
– Taseessa meillä on olemassa edellisiltä vuosien hyvistä tilinpäätöksistä kertynyttä ylijäämää, eli tämä voidaan kattaa, mutta suunta on luonnollisesti väärä, sanoo kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jarmo Myllymäki.
Raahen omistamat rahoitusarvopaperit on arvostettu tilinpäätöksessä hankintahintaan tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaan. Tästä muodostui tilinpäätökseen 2,2 miljoonan euron meno. Se on kirjanpidollinen, sillä menetys ei ole realisoitunut.
Sen sijaan lautakuntien menot ovat realisoituneet niin, että tulevaisuuslautakunta käytti varoja yli 800 000 euroa enemmän kuin oli budjetoitu joulukuussa hyväksytyn lisätalousarvion lisäksi. Ylitykset johtuvat muun muassa varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen ylityksistä. Rakennetun ympäristön lautakunta ylitti budjettinsa 220 000 eurolla.
– Nyt lautakunnan ja viranhaltijoiden tulee valmistella ja tehdä aktiivisesti päätöksiä, etteivät kulut kasva entisestään ja miettiä uusia toimintatapoja, sanoo Myllymäki.
Hänen mukaansa kaupunginhallitus on velvoittanut lautakunnat tarkempaan kuukausittaiseen talouden seurantaan ja raportointiin tänä vuonna.
Kaupungin lainamäärä lisääntyi 3,9 miljoonalla eurolla ja oli vuoden lopussa on 148,5 miljoonaa euroa. Raahen kuntakonsernin lainamäärä väheni noin 1,0 miljoona euroa 260,4 miljoonaan euroon.
Talousarvio hyväksyttiin kaupunginhallituksessa äänin 9–2, ja asiasta jätettiin eriävä mielipide. Tarja Ollanketo (vas) ja Risto Heinonen (vas) katsovat, että tilinpäätöstä ei pidä hyväksyä vesijohdon runkoputken 45 000 euron siirron osalta.
Kaupunki sai verotuloja viime vuonna 92,3 miljoonaa euroa, eli 1,3 miljoonaa euroa ennakoitua enemmän. Valtionosuuksia saatiin 57,7 miljoonaa euroa.
Nettoinvestoinnit ovat noin 16,4 miljoonaa euroa. Toimintakate on 9,4 miljoonaa euroa edellisvuotta heikompi.