Raahessa keskustellaan jälleen päivittäistorin paikasta. Edellisen kerran asia oli käsittelyssä noin vuosi sitten, kun Raahen yrittäjäyhdistys ja Kauppakeskus Raahe esittivät päivittäistorin siirtämistä Raahelan edustalta Härkätorille. Tekninen lautakunta päätti säilyttää Härkätorin tapahtumatorina ja päivittäistorin Raahelan pihalla.
Ehdotus palasi asialistalle nyt aiempaa suuremmalla taustajoukolla, kun yrittäjien ja Kauppakeskuksen rintamaan olivat liittyneet Raahen matkailun kehittämisen seurantaryhmä sekä kaupungin hanketoiminnan ja kehittämisen yksikkö. Rakennetun ympäristön lautakunta ei kuitenkaan innostunut asiasta tiistaina yhtään enempää kuin tekninen lautakunta vuosi sitten.
Kuluttajan näkökulmasta torin siirtämiselle on perusteita. Härkätorille mahtuisi varmasti. Päivittäistoritoiminta on Raahessa kiistämättä pienimuotoista, ja se pysyisi pienimuotoisena, vaikka torimyyjien määrä kolminkertaistuisi. Raahelan piha ei ole toripaikkana houkutteleva tai viihtyisä, eikä kaupungissa piipahtava vieras välttämättä ymmärrä olevansa torilla lainkaan. Kahvilatoiminnalle parkkipaikalta näyttävä ja siinä käytössä pitkälti oleva Raahelan edusta ei sovellu.
Härkätori kaipaa elämää. Päivittäistori ei estäisi Härkätorin käyttöä tapahtumatorina. Lauluillat ja torstaitorit voi pitää entisellä paikallaan, vaikka Härkätorilta saisikin aamulla tuoretta kalaa tai uusia perunoita.
Parkkipaikoistakaan ei Härkätorilla käynti jää kiinni. Prisman tai Osuuspankin parkkipaikoilta on matkaa korkeintaan 200 metriä.