Pääkirjoitus

Elo­ku­va­teat­te­ria on kai­vat­tu

Toki elokuvateatteri vaatii myös käyttäjiä, jota eivät kaasuta Oulun teattereihin katsomaan uutuuselokuvia,

Uutinen mahdollisesta uudesta elokuvateatterista riemastuttaa varmasti Raahelaisen lukijoita. Raahesali elokuvien näytöspaikkana toimii hätäratkaisuna, mutta ei rajallisten esitysaikojensa takia korvaa oikeaa toimivaa elokuvateatteria.

Toteutuessaan kolme elokuvasalia käsittävä teatteri olisi konkreettinen ja ilahduttava lahja 370-vuotta täyttävän kaupungin asukkaille.

Toki elokuvateatteri vaatii myös käyttäjiä, jota eivät ajele Oulun teattereihin katsomaan uutuuselokuvia, vaan tukevat paikallista teatteria, jos sellainen saadaan. Elinmahdollisuuksia pienenkin kaupungin elokuvateatterilla on varmasti. Suoratoistopalvelut ovat romahduttaneet dvd-elokuvien kysyntää, eivätkä ensi-illat siirry dvd-jakeluun tai suoratoistopalveluihin riittävän nopeasti. Elokuvateatteri on palvelu, jota kaupunkilaiset ovat kovasti kaivanneet.

Valtakunnallisesti elokuvissakäynnit ovat viime vuosina olleet kasvussa. Vuoden 2018 tilastoja ei vielä ole saatavilla, mutta vuonna 2017 elokuvissa käytiin 8,8 miljoonaa kertaa. Elokuvien vetovoimaa on lisännyt erityisesti kotimainen tuotanto.