Ensi vuoden reppu ali­jää­mäi­nen Sii­ka­joel­la

Vuoden viimeistä valtuustoa istuttiin kahdeksan tuntia.

Päivi Eskola antaa hallintokunnille kiitosta tiukasta taloudenpidosta.
Päivi Eskola antaa hallintokunnille kiitosta tiukasta taloudenpidosta.

Siikajoen kunnassa on kiristetty ja kuristettu ensi vuoden talousarviota kaikin mahdollisin keinoin, mutta miinukselle se on kaikesta huolimatta jäämässä puolen miljoonan euron verran.

Siitä huolimatta kunnanvaltuuston puheenjohtaja Päivi Eskola antaa talousarvion laatijoille kiitosta.

–Syksyllä kun budjettia lähdettiin laatimaan, alijäämää näytti tulevan peräti miljoonan verran. Hallintokunnat ovat kuitenkin onnistuneet kuromaan alijäämää lähes puolta pienemmäksi.

Tavalliselle kuntalaiselle tuleva vuosi ei tuo kovin suuria muutoksia. Eniten kirpaisee kiinteistöveron kiristys, sitä nostetaan kautta linjan 0,5 prosentilla. Tuloveron annetaan olla ennallaan, tosin Siikajoen 22 prosenttia on jo nykyiselläänkin maan kärkikaartia.

Valonpilkkujakin löytyy. Tämän vuoden talous näyttää asettuvan nollatasolle, vaikka talousarvio olikin miinusmerkkinen 0,3 miljoonaa euroa. Edellisvuonnakin onnistuttiin rimpuilemaan miinukselta reilusti plussalle.

–Tähän ei saa kuitenkaan tuudittautua, että aina onnistutaan keinolla tai toisella se vajaus korjaamaan, Päivi Eskola varoittaa.

Työllisyystilanteessa Päivi Eskola näkee toivoa paremmasta.

–Siikajoen työttömyysprosentti on tällä hetkellä enää 7,6. Jos oikein toiveikkaita ollaan, niin voisi ennakoida, että tuloveroja kertyy ensi vuonna enemmän kuin on uskallettu budjetoida.

Ensi vuoden talousarvion tiukkuudesta antaa jonkinlaista mittakaavaa vaikkapa yksityisteiden avustuksiin suunnitellut leikkaukset. Niistä olisi saatu 20 000 euron säästöt, mutta loppujen lopuksi leikkauksista päätettiin kuitenkin luopua.

Sen sijaan kansalaisopistoa koskevat 5 000 euron leikkaukset säilyvät. Kurssitarjonta yritetään siitä huolimatta pitää ennallaan.

–Sivistyslautakunta on miettinyt, että säästöjä yritetään nipistää opettajien matkakulukorvauksista sekä niistä kursseista mitkä eivät toteudu, jos osallistujamäärä jää alle seitsemän.

–Kyse on melko pienestä säästöstä, mutta kunnan asukkaan kannalta kyse voi olla hyvinkin merkittävästä asiasta. Meillä on poikkeuksellisen pitkä kunta ja varsinkin siellä äärimmäisillä laidoilla kansalaisopiston piirissä käyminen voi olla koko viikon kohokohta, valtuuston puheenjohtaja puntaroi.

Ilmoita asiavirheestä