Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Farmi ja ho­tel­li­huo­ne ovat tulleet Miikka Sa­lo­mäel­le turhan tu­tuik­si

Raahelaislähtöisen jääkiekkoilijan sopimus päättyy tähän kauteen. Kevät näyttää tulevaisuuden suunnan.

Raahelaislähtöinen jääkiekkoilija Miikka Salomäki vastaa puhelimeensa maanantai-iltana hotellihuoneessaan Milwaukeessa. Kyseinen huone on tullut hänelle jo liiankin tutuksi tämän talven aikana.

Miehen koti on Nashvillessa, noin kymmenen tunnin ajomatkan päässä. Kotona ovat myös tyttöystävä ja koira, mutta Salomäen työ on tällä hetkellä toisaalla.

Vuodesta 2013 saakka Pohjois-Amerikassa pelannut Salomäki on, yhtä kautta lukuun ottamatta, käynyt pelaamassa joka vuosi vähintään muutaman pelin farmisarjassa, AHL:ssä, Milwaukee Admiralsin joukkueessa. Joka vuosi hänen unelmansa on vallata paikka NHL-seura Nashville Predatorsista, mutta joukkueen materiaali on kivikova.

Syksyllä Salomäki esiintyi edukseen harjoitusleirillä ja valmentaja Peter Lavioleteltä sateli kehuja.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.