FC Raahe pal­kit­si pe­laa­jiaan ja toi­mi­hen­ki­löi­tä

Pihla Raitanen palkittin vuoden junioripelaajana ja hän sai haltuunsa kiertopalkinnon, joka on kiertänyt vuodesta 1997 lähtien.
Pihla Raitanen palkittin vuoden junioripelaajana ja hän sai haltuunsa kiertopalkinnon, joka on kiertänyt vuodesta 1997 lähtien.
Kuva: Roy Viitanen

FC Raahen päättäjäiset olivat tänä vuonna poikkeukselliset, kun koronarajoitusten myötä läsnä olivat vain seuran erikoispalkintoja saaneet henkilöt. Seuran puheenjohtaja Jani Verkasalo oli tyytyväinen erikoiseksi muuttuneen kauden saldoon ja ennakoi harrastajamäärän kasvun jatkuvan.

– Vuoden loppuun mennessä lisenssipelaajien määrä voi nousta uuteen ennätykseen yli 600 pelaajaan ja sillä määrällä olemme pohjoisen neljänneksi suurin seura, Verkosalo kertoi.

Vuoden 2020 palkinnot:Vuoden junioripelaaja Pihla Raitanen, Vuoden poikapelaaja Zia Heidari , Vuoden tyttöpelaaja Julia Pussila, Vuoden naispelaaja Pinja Kallio, Vuoden miespelaaja Aleksi Kylmälä, Vuoden valmentaja Harri Nissinen, Vuoden joukkueenjohtaja Mika Pyhäluoto, Vuoden huoltaja Katja Nummilinna, Vuoden tuomari Jani Pajala.

Erikoispalkinnot: FC Raahen tunnustuspalkinto Ismo Saarela, Seuravaikuttajapalkinto Marko Pyy, Työmyyräpalkinto Roy Viitanen, Vuoden somettajat Jani ja Tanja Lahtinen, Vuoden talkoolaiset Sari ja Juha Hämeenkorpi, Maalivahtivalmennuksen erikoispalkinto Vesa Karvonen.

Lisäksi seura muisti seurasihteeri Päivi Ukkolaa ja toiminnantarkastaja Pirjo Karia.

Alueen sarjoja pelanneiden joukkueiden joukkuepalkinnot, jotka joukkueet ovat jakaneet aikaisemmin omissa päätöstilaisuukissaan:

Naiset ja B-tytöt: Julia Kauppila, Venla Pyy, Ella Hummasti, Selma Salmela, Henna Heinula, Pauliina Koivisto

T05-06: Aava Haukipuro, Milla Pehkonen, Marika Mustonen

T07-08: Kehittynein Martta Poukkula, Joukkuepelaaja Emilia Ervasti, Vuoden pelaaja Mira Mustonen, Erikoispalkinto Aliisa Jauhola, Erikoispalkinto Maini Valkonen

T09: Harjoittelija Merina Karekivi, Kehittynein Siiri Kerttula, Maalintekijä Laura Nylund, Erikoispalkinto Nella Hyvärinen, Erikoispalkinto Jemina Nieminen

T10: Joukkuepelaaja Elma Alanen, Harjoittelija Hilda Kankaala, Onnistuja Lotta Nummilinna

Miehet: Harjoittelija Ville Majava, Joukkuepelaaja Timi Knuutinen, Tunnustuspalkinto Juho Heiskanen

B-pojat: Taistelija Miro Salmela, Pelastaja Niklas Mikkilä, Kehittynein Tino Brusi

P05: Joukkuepelaaja Otto Iivonen, Harjoittelija Arttu Kivelä, Kehittynein Matias Palosaari

P06: Harjoittelija Isla Hirvonen, Kehittynein Tomi Viitanen, Joukkuepelaaja Elja Vanhala

P07:Kehittynein Hannes Syrjäpalo, Harjoittelija Fong Mehtälä, Joukkuepelaaja Ilari Salmela

P08: Kian Rasinkangas, Aatu Lahtinen, Daniel Sarkkila, Matvei Novikov, Teemu Limnell, Patrik Ojanlatva

P09Punaiset: Kehittynein Aleksi Luoto, Harjoittelija Huuko Anttila, Joukkuepelaaja Elias Muiruri. Valkoiset: Kehittynein Juuso Salmela, Harjoittelija Niilo Kanamäki, Joukkuepelaaja Eeka Kärsämä

P10: Kehittynein Aleksi Pesonen, Tsemppari Aleksi Törmi, Harjoittelija Eero Lahti

Futisliiga: Joukkuepelaaja Masut Nuri, Harjoittelija Joni Perkkiö, Kehittynein Reino Haapajoki