Han­hi­ki­vi-ak­ti­vis­mi jatkuu tie­do­tus­kes­kuk­ses­sa Py­hä­joel­la

Avajaistilaisuudessa esitelmöi Lapin yliopiston vanhempi tutkija Hannah Strauss-Mazzullo. Hän huomautti Pyhäjoen ydinvoimarakentamisen saavan paljon maailmanlaajuista huomiota. –Toivon tiedotuskeskuksen välittävän isompaa kuvaa laajemmalle yleisölle, tehden maailmanlaajuisten liikkeiden lähestymisen helpommaksi ja antavan mahdollisuuden koota yhteen asiasta kiinnostuneita.
Avajaistilaisuudessa esitelmöi Lapin yliopiston vanhempi tutkija Hannah Strauss-Mazzullo. Hän huomautti Pyhäjoen ydinvoimarakentamisen saavan paljon maailmanlaajuista huomiota. –Toivon tiedotuskeskuksen välittävän isompaa kuvaa laajemmalle yleisölle, tehden maailmanlaajuisten liikkeiden lähestymisen helpommaksi ja antavan mahdollisuuden koota yhteen asiasta kiinnostuneita.

Lauantaina avattu tiedotuskeskus on tarkoitettu keskustelu- ja kohtaamispaikaksi käynnissä olevan ydinvoimahankkeen kriittisille äänille.

Samalla keskus tarjoaa tiloja ja residenssin tutkijoille sekä taiteilijoille, joiden työtä ohjaavat luonnonsuojelulliset ja ydinvoiman vastaiset intressit.

Työskentelytilaa tarjotaan matalalla kynnyksellä myös ruohonjuuritason taiteelle ja tutkimukselle. Tiedotuskeskuksen toiminnasta vastaa Osuuskunta Noidanlukko, joka on saanut nimensä Hanhikiven alueella kasvaneesta saniaiskasvista.

–Paikan tavoitteena on tuoda kuuluviin muitakin ääniä kuin Rosatom tai Fennovoima, Osuuskunta Noidanlukon puheenjohtaja Tiina Prittinen kertoo.

Prittinen kieltää keskuksen olevan jatkumoa Pyhäjoella pari vuotta sitten laajaa julkista huomiota saaneelle protestileirille.

–Tämä on ihan uusi juttu, osa ydinvoiman vastaista maailmanlaajuista liikettä, Prittinen luonnehtii.

Keskuksen käynnistäminen on vielä alussa, mutta majoituspaikan se on tarjonnut jo muutamille asianomaisille.

Toiminta ei rajoitu pelkästään suomalaisiin toimijoihin, vaan keskus on houkutellut paikalle myös kansainvälisiä ydinvoimasta ja ympäristön tilasta huolestuneita aktiiveja.

Ruotsista kotoisin oleva, Yhdysvalloissa ydinvoiman vastustamiseen herännyt Vera Renella toimii paikan emäntänä kevääseen saakka. Renella työskentelee Pyhäjoella samalla oman musiikkinsa parissa.

–Teen tutkimusta ydinvoimaan liittyen ja samalla toivon tapaavani täällä muita muusikoita ja taiteilijoita, Renella sanoo.

Tiedotuskeskus Hanhikivi tarjoaa tulevaisuudessa erilaisia kursseja ja tapahtumia liittyen luontoon tai ydinvoimahankkeeseen.

Prittinen lupaillee asiantuntijavierailuja ja erilaisia taiteeseen liittyviä projekteja. Myös hyötykasvien kasvattamiseen ja palstaviljelyyn liittyvää koulutusta on suunnitteilla.

Mietinnässä on myös pienimuotoinen kahvilatoiminta, jonka puitteissa olisi mahdollista jututtaa paikkakuntalaisia.

Tapahtumat eivät rajoitu vain tiedotuskeskuksen seinien sisälle ja puutarhaan, vaan toimintaa tuodaan myös Pyhäjoen julkisiin tiloihin ja tapahtumiin.

Ilmoita asiavirheestä