Här­kä­to­ril­la yh­teis­lau­le­taan jälleen hei­nä­kuus­sa

-

Yhteislaulutilaisuudet alkavat Raahessa heinäkuun ensimmäisenä keskiviikkoiltana 3. päivä. Kesäisiä yhteislauluiltoja järjestetään Härkätorin puistossa heinäkuun jokaisena keskiviikkona kello 18–20. Tilaisuudet ovat edellisvuosien tapaan kaikille avoimia.

Frans Säily, Raahen ja Ympäristön Eläkkeensaajien puheenjohtaja, kertoo yhteislauluiltojen kokeneen pienen uudistuksen. Perinteisen Härkätorin laulukirjan lisäksi tänä kesänä lauluja lauletaan myös uusista lisäliitteistä. Liitteisiin on koottuna Reijo Taipaleen sekä Kari Tapion suosituimpia kappaleita.

– Valitsimme Taipaleen ja Tapion kappaleista yhteislauluiksi soveltuvimmat ja teimme niistä lisäliitteen lauluiltoihin, joten lauluja riittää, kertoo Säily.

Härkätorin kesälaulukirja on kuitenkin edelleen tapahtuman perustana. Sen yhdeksänkymmentä suosittua kappaletta tarjoavat hyviä ja meneviä yhteislauluja moneen makuun.

Tapahtumissa Pentti ja Matias Nordström säestävät perinteiseen tapaan harmonikoillaan. Yhteislauluilloissa myös tanssiminen on sallittua.

Tapahtuman järjestelyvastuussa ovat Raahen ja Ympäristön Eläkkeensaajat, yhteistyössä Raahen Kulttuuripalveluiden kanssa.

Järjestäjät toivottavat kaikki tervetulleiksi suosittuihin tilaisuuksiin laulamaan ja nauttimaan kesäilloista.

Ilmoita asiavirheestä