Har­kit­se tark­kaan ennen kuin myyt PPO-osuu­te­si

Tuhat PPO:n osuutta on siirtynyt suursijoittajan hyppysiin alihintaan.

Kati Peltomaa uskoo, että osuuksiensa myyneiden joukossa on  paljon ikäihmisiä. He eivät tiedä, että osuuksista voisi saada paremman hinnan. Osuuskunta PPO:n osuuskuntakokous on taas tulossa. Osuuskunnan jäsenkunta on muuttumassa nopeaa tahtia. Pieniä osuuksia omistaneiden tilalle on tullut monia suursijoittajia.
Kati Peltomaa uskoo, että osuuksiensa myyneiden joukossa on paljon ikäihmisiä. He eivät tiedä, että osuuksista voisi saada paremman hinnan.
Kati Peltomaa uskoo, että osuuksiensa myyneiden joukossa on paljon ikäihmisiä. He eivät tiedä, että osuuksista voisi saada paremman hinnan.
Kuva: Vesa Joensuu

Osuuskunta PPO:n tekemä hyvä tulos, osuuksien jatkuva arvonnousu ja korkeat osuuskorot houkuttelevat sijoittajia.

Kun ennen osuuskunnan suurimpia omistajia olivat kaupungit, kunnat ja seurakunnat, joilla ennen oli paljon puhelimia ja niiden myötä paljon osuuksia, keikkuvat kärkipäässä nyt suursijoittajat, jotka etsivät rahalleen hyvää tuottoa.

Monet Osuuskunta PPO:n jäsenet, jotka saivat Lakiasiaintoimisto Asiakasturvalta ostotarjouksen ostaa PPO:n osuuden 600 euron hintaan, ovat tarttuneet hanakasti tilaisuuteen.

Asiakasturva on onnistunut saamaan muutamassa viikossa 1 000 osuutta haltuunsa. Vaikka sillä vielä nyt on virallisesti 485 rekisteröityä osuutta, on siitä pian tulossa ylivoimaisesti suurin PPO:n omistaja.

PPO:n toimitusjohtaja Kati Peltomaa ei pidä pahana sitä, että osuuskunnan osuuksilla käydään kauppaa. Hän ei kuitenkaan pidä hyvänä ostotarjouksesta muodostuvaa mielikuvaa, että nyt tarjotaan parasta hintaa. Hänestä osuudesta tarjotaan alihintaa, sillä osuuksiensa myyjät tekevät muualla parempia kauppoja.

– Privanetin kauppapaikalla Internetissä on käyty kauppaa PPO:n osuuksilla säännöllisesti jo reilun 2 vuoden ajan. 10. huhtikuuta kauppa tehtiin hintaan 775 euroa per osuus, hän kertoo.

Myymällä osuutensa 600 eurolla osuuden haltija voi menettää juuri nyt siis periaatteessa 175 euroa eli noin 20 prosenttia myyntihinnasta.

Peltomaan mukaan alihintaan myynnillä on taloudellisesti erityisen suuri merkitys Raahen alueelle, joka lähes 5 500 jäsenen määrällä mitaten on suurin PPO:n omistajapaikkakunnista.

Kati Peltomaa kehottaa osuuskunnan jäseniä vertailemaan osuuksien hintoja ja harkitsemaan myyntipäätöstä huolellisesti.

Esimerkiksi myyntiajankohta kannattaa ottaa huomioon. Jos haluaa saada tämän vuoden osuuskoron, joka hallituksen esityksen mukaan on 73 euroa, osuutta ei kannata myydä ennen kesäkuun 21. päivää. Osuuskorko maksetaan sille, joka omistaa täsmäytyspäivänä osuuden päivää aiemmin.

Jos ostaja saa osuuden haltuunsa ennen juhannusta, hän kerryttää tulojaan 73 eurolla jo tänä ostovuonna.

Näillä näkymin Asiakasturva kerää jo tänä vuonna osuuskoroillaan 35 405 euroa. Samaan aikaan se on sijoittanut 600 000 euroa osuuksien hankintaan. Jokainen voi miettiä miksi. Syy lienee siinä, että osuuskunta on maksanut noin erittäin mukavan suuruista 10 prosentin korkoa omistajilleen.

– Ei mistään pankista ainakaan saa tällaista korkoa, sanoo Peltomaa.

Osakeyhtiöissä puhuttaisiin tällaisissa tapauksissa nurkanvaltauksista. Osuuskuntaa ei kuitenkaan niin vain vallata.

Osuuskunta PPO:n pitkäaikaisilla jäsenillä on tyypillisesti 3 ääntä, mutta kaikki uudet jäsenet voivat saada vain yhden äänen. Suuromistaja ei saa isolla osuusmäärällä edes automaattista pääsyä mukaan osuuskunnan hallintoon.

– Sääntöjen mukaan hallintoneuvostoon valitaan 30 jäsentä, yksi kustakin kunnasta, jossa jäsenmäärä on yli 200 jäsentä, ja loput paikat jäsenmäärän suhteessa. Asiakasturva on helsinkiläinen yritys, ja Helsingin jäsenmäärä kokonaisuutena jää vielä alle 200 jäsenen.

Vaikutusvallan sijaan tavoitteena lienee yksinkertaisesti taloudellinen voitto.

– Iso määrä osuuksia takaa isot osuuskorot, muistuttaa Peltomaa.

Lakiasiaintoimisto Asiakasturvan toimitusjohtaja Timo Rautanen ei vastannut Raahen Seudun hänelle lähettämiin kysymyksiin.

Fakta

Osuuskunta PPO

entinen puhelinosuuskunta, jolla ei ole puhelinliiketoimintaa: teletoiminnot siirtyivät Elisalle 5 vuotta sitten

nykyisin alueellinen sijoitus- ja kehitysosuuskunta

omistajina 25 889 jäsentä, joilla on yhteensä 82 079 osuutta

osuuskunta palauttaa 60–80 prosenttia vuosituloksesta jäsenille osuuskorkona

tänä vuonna osuuskorkoa palautettaneen 73 euroa, ja 3 osuuden omistaja saa 219 euroa

PPO:n osuuden hinta on noussut Privanetin kauppapaikalla 2 vuodessa lähes 200 euroa: 600 eurosta lähes 800 euroon

yhden osuuden nimellisarvo on 120 euroa

osuuskunnan omaisuuden laskennallinen arvo 95,5 miljoonaa euroa eli 1 163 per osuus

Lakiasiaintoimisto Asiakasturva Oy tarjonnut PPO:n yhdestä osuudesta 600 euroa eli noin 175 euroa pienempää summaa kuin vastikään Privanetissä tehdyssä kaupassa

jos kaikki 5 486 raahelaista jäsentä myisivät osuutensa Asiakasturvalle, heidän laskennallisen menetyksensä yhteissumma olisi 960 500 euroa ja Asiakasturvan saama hyöty yhtä suuri

osuuksia voi myydä netissä Privanet Pankkiiriliike Oy:n kautta tai vaikkapa Raahen Seudun Osuuspankissa

Suurimmat omistajat

Lakiasiaintoimisto Asiakasturva Oy, Helsinki, 485 osuutta

Janne Pakarinen, Helsinki, 485

Raahen kaupunki, 351

Kalajoen kaupunki, 196

Ratantti Oy, Seinäjoki 186

Arvo Invest Nordic Oy, Ylivieska, 163

Pekka Aaltonen, Riihimäki, 150

Kari Juhani Knuuttila, Sodankylä, 149

Oulaisten kaupunki 119

Haapaveden kaupunki, 116

Ylivieskan kaupunki, 113

Cancard Oy, Maarianhamina, 110

Raimo Ahokas, Toholampi, 102

Toni Kalervo Benamar, Jyväskylä, 100

Nivalan kaupunki, 99

Siikajoen kunta, 89

Mikko Luoma Oy, Kannus, 86

Raahen seurakunta, 82

Valtiokonttori, 81

Osuuskauppa KPO, Kokkola, 80

PPO:n nimi muuttunee Arvoksi
Vappu Kallio

Osuuskunta PPO on aikeissa muuttaa nimeään. Osuuskunnan hallitus ehdottaa osuuskunnalle, että osuuskunnasta tulisi Pohjanmaan Arvo Sijoitusosuuskunta.

Osuuskunnan toimitusjohtajan Kati Peltomaan mukaan Arvo tuntuu sopivalta nimeltä, kun osuuskunnan tavoitteena on luoda toiminnallaan lisäarvoa jäsenistölle ja elinvoimaa alueelle.

PPO-nimellä on rasitteenaan osuuskunnan vanha teleoperaattoritausta. Peltomaan mukaan osuuskunta saa yhä soittoja, joissa kysellään puhelinliikenteeseen liittyviä asioita, vaikka puhelinliiketoiminnasta on luovuttu jo monta vuotta sitten eikä puhelintoiminta kuulu osuuskunnan toimenkuvaan enää lainkaan.

Osuuskunnan hallitus nimiesityksestä yksimielisesti.

Nimestä ja osuuskoron suuruudesta päätetään PPO:n osuuskuntakokouksessa, joka järjestetään huhtikuun 25. päivä Raahen liikuntahallilla klo 14 alkaen.

Ilmoittautuminen päättyy 18. huhtikuuta klo 15.

Ilmoita asiavirheestä