Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Hei­nä­kuu oli hyvin lämmin – Raa­hes­sa ei kol­ku­tel­tu Suomen hel­le­huip­pua

Heinäkuu oli suuressa osassa maata harvinaisen tai poikkeuksellisen lämmin. Hellepäiviä oli selvästi yli heinäkuun keskiarvon. Suuressa osassa maata oli tavanomaista vähäsateisempaa.

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli suurimmassa osassa maata harvinaisen tai poikkeuksellisen lämmin. Kuukauden keskilämpötila vaihteli maan etelä- ja kaakkoisosan 21 asteesta Pohjois-Lapin noin 14 asteeseen. Keskilämpötila oli yleisesti 3–4 astetta, Lapissa 1–3 astetta pitkän ajan keskiarvon yläpuolella. Edellisen kerran tätä lämpimämpi heinäkuu oli maan etelä- ja itäosassa vuonna 2010, muualla maassa vuonna 2018.

Ilmatieteen laitoksen Lapaluodon mittauspisteen rekisterin mukaan Raahessa lämpimintä oli 11.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.