Viime vuonna Vuoden nuorisoseuraksi valitulla Alpuan Nuorisoseuralla vietettiin torstaina perinteistä Kalevalan päivän juhlaa.
Juhlapuhujaksi kutsutun maakuntajohtaja Pauli Harjun mukaan suomalaisen yhteiskunnan ehdoton varmuus, luottamus, on haastettu. Harju sanoi, että olemme siirtyneet maailmanlaajuiseen epävarmuuteen ja kansalaisten keskinäiseen epäluuloon, joka näyttäytyy epäasiallisena käyttäytymisenä. Hänen mukaansa on huolestuttavaa, kun kulttuurisia piirteitä käytetään rajojen piirtämiseen ihmisten välille.
– Kulttuuristen erityispiirteiden kautta on myös haluttu löytää geenisukulaisuuksia. Rajojen ja rotujen korostaminen ei ole koskaan ihmiskunnan historiassa johtanut hyvään, hän muistutti.
Harju lisäsi, ettei rakkaus omaan kulttuurin johda vihaan muita ja vieraita kohtaan, eikä rakkaus omaan kansaan sulje pois vieraan veljen auttamista ja hyväksymistä.
Harju oli huolissaan myös lukutaidon rapautumisesta "raavintapuhelinten" myötä.
– Menetämme paljon, jos antaudumme sähköisten välineiden ärsykkeiden pakkopaitaan. Olisiko tässä nuorisoseuraliikkeelle ajankohtainen missio, hän kysyi ja kertoi, että muutamissa jalkapalloseuroissa lukeminen on jo otettu rentoutumisen ja palautumisen välineeksi.
Harju on huolissaan myös Suomen kielen tulevaisuudesta.
Myös vieraiden kielten opiskelun yksipuolistamiselle tulisi myös saada loppu.
Juhlan yksi päävieraista oli myös Alpuassa vaikuttanut ja elämäntyönsä tehnyt Impi Aronaho os. Mäkelin (1880-1945), jonka hahmoon Päivi Tuomainen oli lahjakkaasti astunut. Impi Aronaho oli merkittävä kulttuurivaikuttaja kylällä ja myös valtakunnallisesti.
Toimittaja ja teatteriohjaaja Sari Jaatinen kertoi, että Aronahon pakinat julkaistiin tärkeimmissä suomalaisissa aikakaus- ja sanomalehdissä. Vastikään perustettu Impin Ystävät -yhdistys pyrkii samaan rahoitusta Aronahon 100 pakinaa -kirjan uudelleenjulkaisemiselle.
– Impi ansaitsisi patsaan Malmitien varteen. Hän on Raahen alueen merkittävin kirjailija, Jaatinen totesi.
Aronahon elämästä tehtiin vuosi sitten näytelmä, jonka Jaatinen kirjoitti ja ohjasi. Sen esitykset olivat Alpuan nuorisoseuralla.
Impin puheenvuorossa pääosaan nousi harmaa liiterinseinä. Impi kirjoitti pakinassaan, kuinka seinän tuijottaminen ja siihen keskittyminen antaa valoa ja voimia, joita se on aikojen saatossa itseensä imenyt.
Tilaisuuden juontaja, Pohjois-Pohjanmaan Nuorisoseurojenliiton toiminnanjohtaja Timo Nevanperä muistutti Alpuan nuorisoseuran pitkäaikaisesta toiminnasta. Vuonna 1903 perustettu seura toimii aktiivisesti ja seurantalo on hyvässä kunnossa ja aktiivisessa käytössä. Ohjelmasta vastasivat lahjakkaat nuorisoseuralaiset: Kaarina Häkkilä, Kauko Turula ja Matti Kamula sekä Selevät sävelet-musiikkiryhmä.