Raahen kaupunki sitoutuu maksamaan vuosina 2020–2025 vuosittain vähintään 300 000 euroa ammattikorkeakoulutasoisen insinöörikoulutuksen toteuttamisesta päiväopetuksena Raahessa. Raahen kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantai-iltana päivämuotoisen koulutuksen rahoituksen yksimielisesti.
Koulutuksen toteuttaa Kajaanin ammattikorkeakoulu (KAMK) yhdessä Raahen koulutuskuntayhtymän eli Koulutuskeskus Brahen kanssa. Kuntayhtymän johtaja Jaana Ritola sanoo Raahen olevan matkalla AMK-keskukseksi, kun rakennus- ja yhdyskuntatekniikan sekä konetekniikan monimuotokoulutukset saavat rinnalleen nyt myös päiväkoulutuksen.
– Tavoite on, että saisimme Raaheen vuosittain 40-50 opiskelijaa. Osa totta kai on alueella jo asuvia, mutta tulee myös uusia kuntalaisia, jotka hakevat tänne jostain muualta, Ritola toteaa.