Jussi Haa­pa­kos­ken ja Miikka Matikan so­pi­muk­set var­mis­tui­vat – katso vi­deol­ta miesten miet­tei­tä

Jussi Haapakoski on PattUn miesten joukkueen uusi pelinjohtaja. Manageri Jari Suonvieri otti ilolla vastaan Miikka Matikan kaltaisen pelaajan.
Jussi Haapakoski on PattUn miesten joukkueen uusi pelinjohtaja.
Jussi Haapakoski on PattUn miesten joukkueen uusi pelinjohtaja.
Kuva: VESA JOENSUU

Jussi Haapakoski, 41, on Pattijoen Urheilijoiden miesten superpesisjoukkueen uusi pelinjohtaja. Viime kaudella Lapuan Virkiän naisten superpesisjoukkueen kakkospelinjohtajana toiminut Haapakoski teki keltamustien kanssa kahden vuoden sopimuksen.

– Nyt on mukavat fiilikset, niin kuin pikkupojalla. Näkisin, että haluamme olla monipuolinen ja vaarallinen joukkue. Kotikenttä on avara, ja sitä halutaan käyttää. Halutaan esittää yleisöön menevää pesistä, Haapakoski kommentoi tuoreeltaan.

Kuten Raahen Seutu viime viikolla uumoili, Miikka Matikan peliura jatkuu PattUssa. 31-vuotias koppari solmi raahelaisten kanssa 2-vuotisen sopimuksen. Matikka siirtyy PattU-paitaan Imatran Pallo-Veikoista.

– Hirveän tuttu paikka tai joukkue Raahe ei ole, mutta tosi innolla olen hyppäämässä mukaan. Joukkue on semmoinen, mikä innosti itseäni tosi paljon. Täällä on hyvät mahdollisuudet menestyä. Viime vuosina en ole itse päässyt siitä nauttimaan. Omalla kohdalla se lisää innostusta enemmän, Matikka toteaa.

PattUlla on tällä hetkellä 13 pelaajasopimusta. Tulossa on vielä ainakin 1-2 uutta sopimuspaperia.

Video: Toni Länkinen

Lue lisää keskiviikon 19.9. Raahen Seudusta.

Ilmoita asiavirheestä