ISTV esittää ensi syksystä alkaen Ruudussa jääkiekon Suomi-sarjaa, Naisten Liigaa sekä nuorten SM-liigaa. Keväällä 2019 mukaan tulevat myös jääkiekon B- ja C-juniorien loppusarjat. Tämä tarkoittaa sitä, että Suomi-sarjaan nousseen Raahe-Kiekon kaikki pelit ovat katsottavissa kauden aikana Ruudusta.
Ottelut tuotetaan pääasiassa niin sanottuna fanikameratuotantona, eli yksi kamera seuraa ottelutapahtumia, eikä mukana ole selostusta. Periaate on sama, kuin on ollut tänä kesänä Superpesiksessä.
Nelonen Median urheilun vastaava tuottaja Tuomas Saarela kertoo, että joitain pelejä saatetaan nähdä Suomi-sarjasta myös niin sanottuna monikameratuotantona.
– Lähtökohtaisesti kaikki ottelut ovat fanikameratuotetta, mutta pitkin kautta saatetaan nostaa joitakin isompia otteluita enemmän korkealle. Ehkä keväällä enemmän. Fanikamera toteutetaan seurojen kanssa yhteistyössä, eli periaate on suurin piirtein sama kuin pesäpallossa.