Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Ka­na­hauk­ka­met­sä saatiin suo­jel­tua – Vi­han­tiin uusi suo­je­lu­alue

Vihannin Puuronevan metsätien varressa on uusi 32 hehtaarin suuruinen suojelualue, Latvakangas.

Vihannin Puuronevan metsätien varresta tuli kesäkuussa myyntiin 76 hehtaarin metsätila. Alue ei ole mitään ikimetsää, mutta suurimmaksi osaksi komeaa varttunutta kanahaukkametsää, luonnehtii Luonnonperintösäätiön suojelupäällikkö Ari-Pekka Auvinen. Siitä kiinnostui yksi suurimpia suomalaisen metsäluonnon hyväntekijöitä, Timo Kujala, joka osti tilan.

– Mitä kauemmas Puuronevan metsäautotiestä mennään, sitä luonnontilaisempaa metsä on. Latvalammen ja Latvakankaan puolella ei metsätalouden jälkiä ja sellaiset metsät alkavat olla Raahen seudulla harvinaisia. Puusto on 80–100 vuoden ikäistä ja kaikki sellaiset metsät tulisi Raahen seudulla suojella, Auvinen sanoo.

Latvakankaan suojelualueen metsän rakenne on luontainen, ei istuttamalla syntynyt.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.