Vuonna 1979 syntynyt raahelaismies on tuomittu 7 kuukaudeksi ja 20 päiväksi ehdolliseen vankeuteen kahdesta huumausainerikoksesta, lievästä ampuma-aserikoksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, rattijuopumuksesta ja huumausaineiden käytöstä.
Mies oli viljellyt hamppua Raahessa ja jäänyt tästä kiinni helmikuussa vuonna 2016.
Häneltä oli kotietsinnässä löytynyt 24 Cannabis sativa -kasvia, joita käytetään huumausaineena tai sen raaka-aineena. Kasveista olisi saanut noin 600 grammaa huumausainetta. Hänellä oli ollut kiinnijäädessään vielä 475 gramman edestä materiaalia hallussaan.
Hänellä oli omistanut kutakuinkin koko kasvatukseen tarvittavan asenaalin siemenistä telttoihin, valaisimiin, tuulettimiin ja suodattamiin asti. Lisäksi hän oli hankkinut amfetamiinia keväällä 2015 ja käyttänyt osan siitä.
Hänen hallustaan löytyi luvaton kaasusumutin.
Kaksi vuotta sitten toukokuussa Pyhtiläntiellä sattuneessa onnettomuudessa hän oli kaasuttanut U-käännöksen tehtyään moottoripyöräänsä niin, että pyörä oli karannut käsistä ja hän oli tipahtanut kyydistä. Pyörä oli jatkanut tämän jälkeen vielä kymmenisen metriä matkaansa ilman kuljettajaa. Mies oli ollut ajon aikana humalassa. Veren alkoholipitoisuudeksi oli mitattu 0,91 promillea. Lisäksi hän oli nauttinut tetrahydrokannabinolia.
Mies myönsi oikeudessa kaikki häneen kohdistuneet syytteet.
Hänen saamansa ehdollisen tuomion koeaika päättyy 29.5.2020.