Kasitietä on päällystetty Raahen seutukunnalla jo toista viikkoa.
Päällystys alkoi etelästä Pyhäjoen suunnalta. Tieosuus Kalajoen rajalta Pyhäjoen suuntaan on jo päällystetty, ja viime päivinä tietyömaa on lähestynyt Piehingin suunnasta Raahea.
Projektipäällikkö Kari Holma elykeskuksesta kertoo, että seuraavaksi työstetään Kasitietä Pattijoelta pohjoisen suuntaan. Tieosuutta Leipurinkeitaalta päällystetään aina ohituskaistojen alkuun sakka. Hänen mukaansa Raahen seudulla ei ole tänä vuonna muita päällystyskohteita.
Lämmin kevätsää on mahdollistanut päällystystöiden aloittamisen varhaisessa vaiheessa. Kesän lomamatkaliikenne ei kärsi Raahen seudulla hidastavista tietyömaista.
– Työ saadaan ensi viikolla valmiiksi, ja tiemerkinnät tulevat myöhemmin. Aika hyvin, että toukokuulla on jo valmista, Holma sanoo.
Kasitien päällysteen urakoi Kuopiossa päämajaansa pitävä SL Asfaltti Oy, joka on osa Andament Groupia. Se on saanut Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksen tienpäällystysurakat Pohjois-Pohjanmaalta ja Kainuusta.
Päällystysurakoiden arvo on 9 miljoonaa euroa.
Kasitien päällystyksessä käytetään remixer-työmenetelmää.
– Työmaalla kulkee peräkkäin 3 isoa lämmityslaitetta. Vanha päällyste jyrsitään, ja siihen sekoitetaan uutta massaa.
Holman mukaan remiksaus on luontoystävällistä, sillä siinä kierrätetään entistä päällystettä eikä tarvita suuria massansiirtokuljetuksia.
– Saadaan helposti vähällä massalla pinta suoraksi.
Kasitie on päällystetty viimeksi noin 10 vuotta sitten. Holman mukaan elykeskus mittailee teiden urasyvyyksiä.
– Nastarenkaiden aiheuttamat urakulumat on suurin syy Kasitien remonttiin.
Saattoautot ohjaavat liikennettä tietyömaiden kohdalla.
– Etuauto näyttää selkeät ajolinjat, eikä liikenne poukkoile. Liikenne pääsee oikealla nopeudella ja turvallisesti tietyömaan ohitse.
Ensin päällystetään yhtä kaistaa yhteen suuntaan, minkä jälkeen päällystysprosessi palaa toista kaistaa takaisin. Näin minimoidaan autoja tärisyttävien saumakohtien syntyminen tielle.