Elvytyksessä käytetty, elokuvien ja sairaalasarjojen dramaattisista hengenpelastuskohtauksista tuttu defibrillaattori eli sydäniskuri alkaa yleistyä meilläkin, sillä se on hankittu useille työpaikoille.
Sydäniskurin käyttöönottoa ei pidä pelätä. Kun sen virtanappulaa painaa, laite ottaa ohjat käsiinsä.
– Deffa kertoo, mitä tehdä, vakuuttaa SPR:n Raahen osaston toiminnanohjaaja Päivi Sirén.
Olennaista on irrottaa kädet potilaasta laitteen antaman sähköiskun ajaksi ja nostaa ne ilmaan. Laite neuvoo tämänkin.
Sydäniskureiden käyttöä ja painelu- ja puhallustekniikkaa kurssitettiin SPR:n ensiapukurssilla 112-päivän merkeissä. Kukaan kurssilaisista ei ollut ensikertalainen.
Paikalla olleista yli puolet on mukana Hanhikivi-projektissa. Pietarilaiset Dimitrii Gasilov ja Roman Viazov eivät osanneet sanaakaan suomea. Heillä oli tulkkinaan Liudmila Heikkinen. Liettuasta kurssille osallistui Aleksejas Grigorenko.
Sähköasentajana työskentelevän Jouni Isokosken 3 vuotta sitten suoritettu ensiapukortti oli vanhenemassa.
– Hanhikivellä ensiapu I -kortti on pakollinen. Kaikilla pitää olla se suoritettuna. Työnantaja kustantaa kortin, kertoi Isokoski.
Vaikka tosipaikka on toisenlainen kuin harjoittelutilanne, ensiapukurssin käyneen tietotaito tulee takaraivosta, sanoo Päivi Sirén.
– Eläkeläinen on elvyttänyt 20 minuuttia. Tilanne tuottaa tarvittavaa adrenaliinia.
Näin elvytät:
Puhuttele ja ravistele, ja jos ei herää, niin soita 112. Jatka auttamista puhelimen kaiutin päällä.
Aseta autettava selälleen ja selvitä, hengittääkö hän. Avaa hengitystie kohottamalla päätä leuan kärjestä. Jos autettava ei hengitä normaalisti, aloita paineluelvytys.
Aseta kämmentyvi keskelle autettavan rintalastaa, toinen käsi päälle. Painele 30 kertaa.
Avaa hengitystie, sulje autettavan sieraimet ja puhalla 2 kertaa potilaan suuhun niin, että rintakehä nousee.
Jatka painelua ja puhaltamista rytmillä 30:2.