Ke­hi­tys­mai­den tuot­tei­ta myynyt Hii­ren­kor­va lo­pet­taa toi­min­tan­sa

Tyhjä liiketila kävelykadulla kasvaa, kun maailmankauppa Hiirenkorva sulkee ovensa.

Tässä sitä nyt ollaan lopettelemassa toimintaa, eivätkä fiilikset ole korkealla. Anna-Liisa Niemelä ja Kirsi Kotisaari ovat niitä, jotka ovat hoitaneet kauppaa vapaaehtoisvoimin. Kehitysmaayhdistyksen perustajajäsen Anna-Liisa Niemelä suree 30 vuotta kestäneen toiminnan päättymistä. Maailmankauppa Hiirenkorva on voinut ylpeillä siitä, että se on tuntenut myymiensä tuotteiden alkuperän. Kaikki myydään, hyllytkin.
Tässä sitä nyt ollaan lopettelemassa toimintaa, eivätkä fiilikset ole korkealla. Anna-Liisa Niemelä ja Kirsi Kotisaari ovat niitä, jotka ovat hoitaneet kauppaa vapaaehtoisvoimin.
Tässä sitä nyt ollaan lopettelemassa toimintaa, eivätkä fiilikset ole korkealla. Anna-Liisa Niemelä ja Kirsi Kotisaari ovat niitä, jotka ovat hoitaneet kauppaa vapaaehtoisvoimin.
Kuva: VESA JOENSUU

Raahessa toiminut perinteikäs kehitysmaakauppa joutuu lopettamaan toimintansa rahapulan vuoksi.

– Myynti on niin pientä, etteivät tulot riitä kuluihin. Välillä on jouduttu lainaamaan rahaa vuokriin, kertoo yhdistyksen puheenjohtajana vuodesta 2013 toiminut Kirsi Kotisaari.

Toiminta on vaikeutunut monesta syystä. Ely-keskus puolitti kehitysmaakaupan työntekijälle antamansa työllistämistuen.

– Maksatus tuli puolitoista kuukautta myöhässä, kun se normaalisti tuli 2 viikossa. Ei kukaan nykyään voi odottaa palkkaansa niin kauan, sanoo Kotisaari.

Mutta on kehitysmaakauppayhdistyksen kaskessa muitakin kantoja. Kivijalkakaupat Hiirenkorvan ympäristöstä Raahen ydinkeskustan kävelykadulta ovat lopettaneet toimintaansa.

– Tämä seutu on hiljentynyt, sanoo perustajajäsen Anna-Liisa Niemelä.

Jäsenistö on supistunut eikä vapaaehtoisia ole kuten ennen, kun Raahe oli opiskelijakaupunki.

Samoille apajille on tullut isoja liikkeitä ja kauppaketjuja. Reilun kaupan tuotteita myydään fairtrade-merkillä monissa kaupoissa.

– Kehitysmaakauppa on ollut tien aukaisija, arvioi Niemelä.

Hiirenkorva ei ole ensimmäinen kehitysmaakauppa, joka sulkee ovensa. Kehitysmaakauppojen myötä umpeutuu suora väylä kehitysmaiden tuottajien luo.

– Vain tällä tavoin on voinut taata, että tavaroiden tuottajat saavat riittävän toimeentulon kotimaassaan, niin ettei heidän tarvitse muuttaa pois maastaan. Niitä, jotka eniten ovat vastustaneet maahanmuuttoa, ei ole näkynyt kaupassa, sanoo Niemelä.

Ilmoita asiavirheestä