Ki­lo­met­ri­tol­kul­la uusia pääl­lys­tei­tä Raahen ka­duil­le

Tietöitä tehdään näissä kohteissa. Näiden lisäksi päällystetään Vihannissa kolmea tietä.
Tietöitä tehdään näissä kohteissa. Näiden lisäksi päällystetään Vihannissa kolmea tietä.

Raahen kaupungin katujen päällystys on jo alkanut. Merikadulla myös kevyen liikenteen väylä on päällystetty. Työ jatkuu Varvinkadulle Kölikadun risteykseen.

Kuntatekniikan päällikön Paula Pihkasen mukaan kaupungissa on tänä kesänä harvinaisen paljon päällystystöitä, koska investointikohteita, kuten Tokolan teollisuusalue ja Pyhtilänkankaan uusi asuinalue, on paljon.

Vanhojen päällysteiden uusimiseen on varattu yhteensä 370 000 euroa. Tämän lisäksi päällystetään täysin uutta katua reilut 2 kilometriä Tokolassa ja Pyhtilänkankaallakin 1,5 kilometrin verran.

Keskustassa päällystetään Fellmanin puistokatu välillä Kirkkokadun ja Rantakadun välillä sekä Sovionkatu, missä Kirkkokadun ja Reiponkadun välinen notkolla oleva betonikivipäällyste vaihtuu asvaltiksi.

Ouluntietä päällystetään Palokunnankadun ja Teinikadun välillä ja Ratakatua Fellmannilta Varikkotien risteykseen.

Päällysteen saavat Honganpalon koulun saattoalue, Susikankaankatu, Ahtimuksentie välillä Huhanaronkuja-Tikkamäentie, Isoholmintie välillä Kesälänpolku-Lentäjäntie, Hedbergintie välillä Kuusirinne-Kuusikontie, Härkäsalmenkatu välillä Ouluntie-Kirkkolahdenkatu ja Vihastenkarinkatu välillä Kirkkolahdenkatu-Saaristonkatu.

Kumpukuja ja Pelimannintie peruskorjataan, samoin Vihannin Tyrnitie, Susitie ja Eskolantie korjataan. Candelinintien kuivatusta parannetaan.

Kevyen liikenteen väyliä päällystetään Nesteenpuistossa, Ollinkalliontiellä ja Ouluntiellä.

Päällystykset urakoi Raahen kaupungin päällystykset 3 vuotta sitten kilpailutuksessa Lemminkäisenä voittanut YIT Infra Oy.

Ilmoita asiavirheestä