Klap­sut­ti­mia ja pehmoja - ke­säi­ses­sä kä­den­tai­to­pa­jas­sa syntyy monta mie­len­kiin­tois­ta luo­mus­ta

Patalassa pidetään hauskaa ja ahkeroidaan askarteluhommien parissa puolensadan lapsen voimin.

Etelä-Afrikasta Raaheen muuttaneilta Mila ja Sebastian Crenjeltä luonnistuu sujuvasti pehmojen ja tyynyjen ompeleminen. Raahe-opiston kursseille aiemminkin osallistunut kahdeksanvuotias Peppi Airasmaa esittelee tekemäänsä klapsutinta. Emmi Kotajärven pehmolelusta tuli pupu, se kun oli tarpeeksi vaan ei liian haastava ommeltava. Seuraavana pupupehmo täytetään.
Etelä-Afrikasta Raaheen muuttaneilta Mila ja Sebastian Crenjeltä luonnistuu sujuvasti pehmojen ja tyynyjen ompeleminen.
Etelä-Afrikasta Raaheen muuttaneilta Mila ja Sebastian Crenjeltä luonnistuu sujuvasti pehmojen ja tyynyjen ompeleminen.
Kuva: Eevi Heikkinen

Kun Anna-Maija Joensuu kysyy kesäloman kädentaitopajaan osallistuvilta lapsilta, että onko ollut kivaa, huudahtavat kaikki kuorossa "Joo!". Raahe-opiston nelipäiväiseen pajaan on tullut monta osallistujaa: kolmen eri ryhmän yhteenlaskettu pääluku huitelee viidenkymmenen tienoilla.

Yksi ryhmistä on juuri tekemässä huolipehmoleluja Joensuun kanssa. Lapsien käsissä syntyy jos jonkinlaista taideteosta aina pupusta pöllöön, onpa mukana yksi tyynykin.

– Siinä lukee sleep sleep sleep, koska mä haluan nukkua hyvin! Kertoo kaksitoistavuotias Sebastian Crenje, joka on pikkusiskonsa Milan kanssa ensi kertaa mukana kerran vuodessa pidettävässä kädentaitopajassa.

He kertovat pitäneensä kurssista ja tehneensä monenlaisia taiteellisia esineitä, muiden muassa avaimenperät, mobilen, viirejä ja "klapsuttimen". Sebastian pitää taiteilusta ja piirtää mielellään vapaa-ajallaan ja Milalta luonnistui yhden pehmolelun lisäksi näppärästi toinen heti perään.

Kaiken tämän he kertovat sujuvasti englanniksi, he kun ovat muuttaneet Raaheen melko vähän aikaa sitten kaukaa Etelä-Afrikasta. Askartelun lisäksi on äidin kotimaakin miellyttänyt, molemmilla on ensimmäistä kertaa pitkä kesäloma ja vapautta liikkua ulkona turvallisessa ympäristössä.

Moni lapsista on käynyt kurssilla aiempinakin kesinä. Eräs heistä on Peppi Airasmaa, joka on käynyt myös muilla opiston kursseilla. Huolipehmo saa pisteet Pepiltäkin.

– Siitä tuli ainakin tosi söpö. Se on vähän niin kuin neliönmuotoinen ja sillä on kädet mutta ei jalkoja, hän kuvailee.

Lapset ovat silminnähden ylpeitä aikaansaannoksistaan, jotka lähtevät päivän päätteeksi mukaan kotiin. Kurssipäiviä on enää yksi jäljellä, mutta moni vaikuttaa kiinnostuneelta palaamaan kädentaitojen pariin seuraavanakin kesänä - viimeistään silloin.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä