Ilmanvaihtoalan yritys Fresh Mountainsin yrittäjä Jaakko Ukkola lähtee eduskuntavaaliehdokkaaksi Liike Nytin listoilta.
Yhdeksi vaaliteemakseen hän sanoo sisäilma-asiat. Niistä tie kohti ehdokkuutta lähti.
Hän lähetti sisäilmaoppaan kaikille isoille puolueille. Oppaan lähettämisen jälkeen ensimmäinen yhteydenotto tuli perussuomalaisilta. Puolueen edustaja soitti Ukkolalle.
– Juteltiin viisi minuuttia.
Seuraavaksi tuli puhelu Liike Nytiltä.
– Pyysivät asiantuntijaksi sisäilma-asioissa.
Samalla tuli pyyntö lähteä kansanedustajaehdokkaaksi. Suostumista ei tarvinnut kauan miettiä.
– Taisin minä yhden kahvikupin juoda.
Jokainen Liike Nytin ehdokas perustaa oman valitsijayhdistyksensä, jonka kautta hän pyrkii eduskuntaan. Valitsijayhdistyksen perustamiseen tarvitaan 100 kannattajakorttia.
Keskiviikkona Ukkolalla oli kerättynä 110–115 kannattajakorttia. Hänellä on tarkoitus kerätä kortteja vielä lisää.
– Jos menee vaikka nimiä hylkyyn.
Ukkola vie keräämänsä kannattajakortit 5. maaliskuuta mennessä vaalipiirilautakuntaan.
Itse asiassa hänestä on omituista, että vielä vuonna 2019 kansanedustajaehdokkaaksi haluavan täytyy kerätä paperisia ehdokaskortteja.
Julkisuudessa Liike Nyt on halunnut tehdä pesäeroa perinteisiin puolueisiin ja julistanut, ettei se ole puolue.
Ukkola uskoo, että neljän vuoden päästä, kun liike on päässyt näyttämään kyntensä, edessä voi olla kunnon jytky, mutta näissäkin vaaleissa liikkeellä on hänen mielestään hyvät mahdollisuudet. Hän kertoo nauraneensa, että vanhat puolueet tekevät kaikkensa, että Liike Nyt menestyisi vaaleissa erittäin hyvin.
Liike Nytissä häntä viehättää muun muassa sen halu ravistella perinteistä päätöksentekomekanismia ja toiminnan avoimuus.
– Ylivoimaisesti paras asia on, että ei ole perinteistä puoluekuria.
Liikkeellä on kuusi yhteistä periaatetta, jotka kaikki liikkeessä mukana olevat allekirjoittavat, mutta muuten kaikilla on mielipidevapaus.
Ukkola on monille tuttu jääkiekkotuomarina. Se on opettanut hänet tekemään päätökset millisekunnissa ja hahmottamaan kokonaisuuksia.
– Uskon, että siitä on ollut tosi paljon apua.
Sisäilman lisäksi Ukkolan kaksi muuta vaaliteemaa ovat pienyrittäjien aseman parantaminen ja liikunta.
Jaakko Ukkola
34-vuotias raahelainen.
Asuu Olkijoella.
Vaimo ja kolme lasta.
Valmistunut merkonomiksi Raahen Porvari- ja Kauppakoulusta.
Suorittanut Raahen Aikulla logistiikan perustutkinnon.
Opiskelee Lybeckerin opistolla.
Yrittäjä ja toimitusjohtaja ilmanvaihtoalan yritys Fresh Mountains Oy:ssä.
Työskennellyt aiemmin muun muassa portsarina, vartijana, satamassa ahtaajana ja kaivoksella poraajana.
Viime kuntavaaleissa sitoutumattomana ehdokkaana Sdp:n listalta.