Raahen Härkätorilla tänään vietetyssä Koko kansan itsenäisyysjuhlassa toteutui hienolla tavalla itsenäisyytemme 100-vuotisteema Yhdessä.
Vapaaehtoisuus ja hyvän tekemisen halu osoittivat taas voimansa. Kymmenet ahkerat kädet tarjosivat tuhansille ihmisille kahvia, pyttipannua, makkaraa, kahvia, glögiä ja muuta syötävää – ja vielä ohjelmaa päälle.
Tunnelma oli sanalla sanoen iloisen höyryävät. Ihmiset olivat kiireettömän tyytyväisinä liikkeellä, ja vaikka väkeä oli paljon, ei tuntunut tukalalta. Kiitollinen tyytyväisyys näkyi ihmisten kasvoilta.
–Hyvältä maistuu, tuumaa raahelainen pariskunta Mikko ja Marika pyttipannulautasten ääressä.
He ovat käyneet tapahtumassa muutaman kerran aiemminkin Moona-tyttärensä kanssa ja kiittelevät tapahtuman järjestäjiä.
100-vuotias Suomi herättää heissä hyviä ajatuksia.
–Tosi hienot fiilikset, Mikko toteaa.
–Saadaan olla onnellisia, että meillä on tämmöinen, itsenäinen maa. Täällä on kaikkien hyvä olla, vauvasta vaariin, Marika täydentää.
Pannukahvi porisee hyvin aidon näköisessä nokipannussa. Toni Tirkkonen nostaa pannun liekkien päältä laskeutumaan.
Hän ja monet muut Bluerock MC -kerholaisista vastaavat nokipannukahvin lisäksi sopivista tulista lätynpaistajille.
Kerholaiset tulivat mukaan tapahtumaan silloin kun se siirtyi rantatorilta Härkätorille.
–Saamme tästä hyvän mielen. Mitään muuta siitä ei tarvitse saadakaan. Ja kasaahan tämä meidän omaakin porukkaamme yhteen, Toni toteaa.
Ja milläs suhteella kahvia on keitetty?
–Reilulla suhteella. Yhdestä paketista tulee kolme pannua, Toni nauraa.
Yhdessä kojussa kaatelee Sari Sarkkila glögiä kuppeihin. Hän on lähtenyt mukaan Rakit ry:n puheenjohtajan Anu Krekilän houkuttelemana.
–Ei tosin tarvinnut miettiä kuin sekunnin, Sari nauraa.
Tapahtuma on kulunut Sarilla mukavasti. Glögiluukulle on tullut pelkästään hyvällä tuulella olevia, iloisia ihmisiä.
–Kaikki kehuvat tapahtuman järjestäjiä. Onneksi sääkin on meitä suosinut.