Vaaliviikko menossa ja pitäisi kirjoittaa vaaleista. Mutta mitä niistä? Peli on selvä. Edes venäläiset eivät näytä puuttuvan asiaan. Ilmeisesti nyt valitaan miestä, joka sopii monille.
Olisiko siis jotain muuta ilmassa?
Itselleni tuli yllätyksenä käydessäni Oulun Hönttämäessä, miten moni nosti minulle siellä kättä. Ehdin jo hetken luulla, että siellä nostetaan kaikille kättä. Mutta paikalliselta alkuasukkaalta kuulin, ettei siellä kukaan ketään tervehdi. Minulla täytyy siis olla joku kaksoisolento siellä.
Entuudestaan tiedän, että minulla on kaksoisolento Itävallan Salzburgissa ja Suomen Ylitorniolla. Molemmissa paikoissa minua tuli puhuttelemaan ihminen, joka luuli minua joksikin toiseksi.
Toisesta, itävaltalaisesta nuoresta naisesta, tuli yhdeksi Interrail-päiväksi hyvä ystävä. Hän kohteli minua kuin ystäväänsä; olinhan hänen ystävänsä näköinen, ja saattoi minut varmuuden vuoksi junalle asti.
Toinen oli vielä hassumpi juttu. Olin vuosia sitten tankkaamassa autoa ylitorniolaisella huoltoasemalla mieheni kanssa, kun yhtäkkiä tankkipaikan ympäri alkoi ajaa kehää henkilöauto, josta monet kasvot tuijottivat meitä. Lopulta auto pysähtyi, ja siitä vääntäytyi ulos tuohtunut nainen, joka kysyi, että oletko sinä Anja vai miksi et ole tuntevinasi? Minä vastasin, että en ole Anja.
–No, jo me aateltiin, että miten sinulla on tuollainen mies mukana, hän vastaisi ja meni päätään pyöritellen autoon.
Niin oli käydä Anjalle köpelösti ihan minun takiani. Ties vaikka kärsii tästä käynnistäni Ylitorniolla vieläkin.
Kun tulin Raaheen asumaan 1980-luvulla, Janssonin Jari tuli minua ensi kerran vastaan, ja ajattelin, että siinäpä Jack Nicholsonin näköinen mies. Ehkä siinä oli jopa samaa ääntä joukossa.
Maailma muuttuu ja miksei muuttuisi. Jarin kanssa pohdittiin viimeksi, että nyt voitaisiin tehdä juttua Urho Kekkosen kaksoisolennosta. Tosin kekkosia on täällä paljon muitakin.
Kaksoisolentoja riittää melkein jokaiselle. Kerran tuli paljastaneeksi eräälle ystävälleni, että hän noihin aikoihin näytti Dame Ednalta. Hän suuttui, koska Dame Edna on oikeasti mies. Televisiossa esiintyy jatkuvasti täkäläisiä ihmisiä. Ja Raahen kadulla on saattanut nähdä Kari Tapion vielä hänen kuolemansa jälkeen, jos vastaan on kävellyt Markku Seppälä.
Onkohan sinulla kaksoisolento? Hän voi vaikuttaa jossain salamyhkäisesti elämääsi. Niin kuin minä Anja-paran elämään.