Kolumni

Ko­lum­ni: Kä­sis­sä­si on sa­ta­vuo­tias lehti

Päivälleen 100 vuotta sitten ilmestyi ensimmäinen Raahen Seutu. Uusi lehti syntyi yhdistämällä aiemmin Raahessa ilmestyneet lehdet Raahe ja Raahen Sanomat. Lehtien yhdistäjä oli August Aurio, joka toimi 48 vuotta lehden päätoimittajana. Lehden toimitus ja konttori sijaitsivat entisessä Mustosen talossa Mentzerinkadulla eli nykyisellä Koulukadulla.

Ensimmäisessä numerossaan Raahen Seutu kertoi, että lehti ”on suomalaisuuden ja kansanvaltaisuuden äänenkannattaja Raahen kaupungin, Siikajoki- ja Pyhäjokilaaksoalueen laajoilla seuduilla. Raahen Seutu lähtee taipaleelle oloista, jotka entisestä owat suuresti muuttuneet. Maamme sisäinen ja ulkonainen tilanne on muodostunut uusien virtauksien aiheuttama sellaiseksi, että Suomen kansa nyt tosiasiassa tuntee itsensä wapautetuksi idän sortajasta ja katsoo, että tämä maa nyt on kohonnut omaksi waltakunnaksi, ollen yhdenwertainen kaikkien wapaiden waltioiden kanssa.

Sataan vuoteen mahtuu valtava määrä uutisia, suuria ja pieniä. Maailma ympärillä näyttää ihan erilaiselta kuin vuonna 1919. Lehden alkuvuosikymmeninä merkittävä työllistäjä oli Ruona Oy. Raahe oli rautatiekaupunki, jossa oli myös henkilöliikennettä.

Ensimmäisestä lehdestä löytyy paljon vieraita nimiä, mutta myös tuttua asiaa. Nykyisessä Raahelassa, silloisessa palokunnantalossa aiottiin pitää loppiaisena iltamat ja J.P. Saariahon kenkäliike kaupitteli miesten, naisten, tyttöin ja poikain kenkiä. Martti Merenmaa tarinoi Satulasepästä ja Suomen Yhdyspankin kerrottiin muodostavan Pohjoismaiden Osake-Pankin kanssa uuden suurpankin.

Lehden levikkialue on pysynyt ennallaan, vaikka kuntaliitoksia mahtuu menneisiin vuosiin useita. Satavuotias Raahen Seutu on edelleen vankasti Raahen seutukunnan oma media, jonka sisältö on jatkossakin paikallista.

Paikallislehden tehtävä on tulla iholle ja liki. Herättää keskustelua ja ärsyttääkin. Annamme äänen alueen ihmisille, tartumme ajankohtaisiin ilmiöihin paikallisesta näkökulmasta, kerromme uusista tuulista ja myös alueen uusista toimijoista –historiaa unohtamatta.

Lehden juhlavuosi tulee näkymään sisällössä läpi kalenterivuoden. Juhlavuoden kunniaksi tässä numerossa käynnistyy uusi juttusarja ”Meikäläiset”, joka nostaa vuoden aikana esiin sata Raahen seutukuntaan liittyvää mielenkiintoista ihmistä. Varsinainen juhlalehti ilmestyy syksyllä.

Paikallislehtenä Raahen Seutu haluaa lisätä oman alueemme yhteisöllisyyden tunnetta. Lukijalupauksena voimme kertoa, että lehti tulee osallistumaan tiiviisti alueen tapahtumiin ja lukijoidensa arkeen.