Kolumni

Ko­lum­ni: Ki­sa­stu­dio hiih­to­ma­jal­le

Olen hehkuttanut tällä palstalle aiemminkin raahelaislähtöisiä ja raahelaisia lupaavia nuoria urheilijoita, jotka ovat tekevät jo nuorena mainetekoja maailmalla. Nyt on pakko hehkuttaa hieman lisää.

Tässä lehdessä on juttua kahdesta nuoresta urheilijasta, joilla on mahdollisuuksia vaikka mihin, jos ja kun kaikki menee hyvin.

Pattijoella vuonna 1998 syntynyt lentopalloilija Jiri Hänninen maalasi itsensä lentopallokartalle viime keväänä. Helmikuussa hänet valittiin maamme pääsarjan, Mestaruusliigan, tähtikuusikkoon. Ja hieman myöhemmin myös lentopallomaajoukkueen rinkiin, josta valittiin lopulta maajoukkue Maailmanliigan otteluihin.

Aivan sinne asti Jiri ei vielä päässyt, mutta mikäpä kiire nuorella miehellä on.

Tälle kaudelle Hänninen teki peliliikkeen, joka olisi monelta saattanut jäädä tekemättä. Hän vaihtoi Oulun Ettan Kokkolan Tiikereihin, jotta peliaikaa ja vastuuta tulisi enemmän. Vastuuta tuli Ettassakin jo varsin mukavasti, mutta siltikin siirto vaikuttaa olleen onnistunut. Helsingissä varusmiespalvelustaan suorittava Hänninen olisi saattanut löytää itselleen liigaseuran hieman lähempääkin Santahaminaa, mutta Kokkola kuulosti oikealta ratkaisulta.

Matti Tahkola kisaa viikonloppuna maailmanmestaruudesta Skotlannissa. Hänen lajinaan on 24 tunnin maastopyöräily. Eli poljetaan vuorokausi putkeen ja katsotaan, kuka on kirjannut eniten kilometrejä. Tässä lajissa kovin moni ei taida vielä elättää itseään, mutta myös pyöräilystä löytyy maailmalta runsaasti ammattilaisia.

Tahkola on Hännisen tavoin nöyrä ja vaatimaton kaveri, joka ei tee itsestään numeroa. Mutta kun puhutaan menestyksestä, molemmilta löytyy nälkää pärjätä. Tahkola on kolme vuotta Hännistä vanhempi, eli nuori mies hänkin vielä. Iän puolesta urheiluvuosia on jäljellä vaikka kuinka paljon.

Tahkola voitti keväällä Euroopan mestaruuden samassa lajissa, joten menestysmahdollisuuksia voi hyvinkin olla myös MM-maastossa.

Raahe Cycling Club järjestää lauantaista sunnuntaihin vuorokauden kestävän pyöräilytapahtuman, jolla halutaan antaa kaikki mahdollinen tuki seuran omalle tähtipyöräilijälle. Hiihtomajalla seurataan samalla tiiviisti Tahkolan edesottamuksia Skotlannissa.

Loistava tempaus, joka toivottavasti saa väen liikkeelle. Vastaavaa voisi viritellä myös ensi keväänä, jos Miikka Salomäen ja Joonas Donskoin seurat kohtaavat NHL:n pudotuspeleissä. Kisastudio jäähalliin ja makkarakojut pystyyn.

On tärkeää, että Raahesta tulee nuoria ja lupaavia urheilijoita eri lajeihin. Se antaa uskoa junnuille, joille löytyy esikuvia läheltä.