Milloin pieni, paha ihminen on tyytyväinen? Tietysti silloin, kun hän saa panetella muita heidän rikkeistään ja tuntea olevansa heitä parempi.
Surffailin netissä ja sattumalta osuin sivulle ”Luettelo rikoksista tuomituista kansanedustajista”. Sepä oli hauskaa ja kiintoisaa luettavaa. Lahjomaton netti tarjoaa ikivanhatkin synnit lautasella lukijoilleen. Yleisimmät rikokset liittyivät tietysti autolla ajoon. Kuka ajoi kännissä, kuka ylinopeutta – niitä ei jaksa edes luetella. Muitakin tuhmuuksia kuitenkin riittää.
Kuten se, että Sirkka-Liisa Anttila sai vuonna 1965 puolen vuoden ehdollisen vankeustuomion annettuaan perättömän lausunnon veljensä oikeudenkäynnin yhteydessä. Eeva-Johanna Eloranta taas poistui 2009 ostostaan maksamatta turkulaisesta tavaratalosta. Hän sai näpistyksestä 30 päiväsakkoa. Eeva Kuuskoski tuomittiin entisen lapsiasiamiehen pahoinpitelystä 2007. Kike Elomaa sai sakkoja rekisterimerkintäpetoksesta. Siinä ne naiset olivatkin, aika pienine synteineen.
Miesten puolella tarinoita riittää. Yksi kiinnostavimmista tuomiosta annettiin 1936 kunnianloukkauksesta. Karl-August Fagerholm toimi Arbetarbladet-lehden päätoimittajana. Siinä roolissa hänet tuomittiin Elmer Diktoniuksen kirjoittamasta pakinasta, jonka oikeus katsoi loukanneen ”Suomeen ystävällisissä suhteissa olevan valtion päämiestä”, Saksan johtajaa Adolf Hitleriä. K.A.Fagerholmin rangaistus oli 1050 markan sakot.
Ulf Sundqvistin pankkimiestoiminta on jäänyt ikuisesti historian kirjoihin. Kari Häkämies ja Harri Jaskari ovat saaneet sakkoja samasta syystä: naisystävän kaltoinkohtelusta. Kauko Juhantalo syyllistyi kauppa- ja teollisuusministerinä lahjusten ehdotteluun. Jan Vapaavuori tuomittiin ehdolliseen pahoinpitelystä 1982. Pari vuotta myöhemmin hän oli mukana poikajoukossa, joka varasti tavaratalon eteisestä tavara-automaatteja rahoineen.
Teuvo Hakkarainen on tuomittu neljä kertaa. Timo Harakalle annettiin pari kuukautta ehdollista 1987. Syy: Teatterikoulun omaisuuden tuhoaminen tammikuussa n. 24.000 markan arvosta. RAY:n Jukka Vihriälälle napsahti myös ehdollista 2016 törkeästä lahjuksenotosta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Ja nyt loppuu tila. Osaansa eivät saaneet Eero Lehdet, Väinö Leskiset, Mikko Laaksoset ja niin edelleen. Lukekaa netistä. Google ja Wikipedia tietävät kaiken – melkein yhtä hyvin kuin Seiska-lehti.