Korsu päätyi ra­ken­ta­maan uuden toi­mis­ton hir­res­tä

Korsun uuden hirsisen toimisto- ja koulutusrakennuksen kahdessa kerroksessa on yhteensä noin 500 neliötä. Pertti Keski-Korsun mielestä hirsisen toimistorakennuksen lupaprosessi sujui yllättävänkin kivuttomasti, kun kaupunki suhtautui rakennushankkeeseen myönteisesti, eivätkä naapuritkaan valittaneet. Rakennus-Avantin Ville Kivelä ja Olli-Pekka Kotajärvi rakentavat Korsulle uutta toimistorakennusta Yritysperällä. Rakennuksen ulkopuoli jää hirsipinnalle, joka maalataan.
Korsun uuden hirsisen toimisto- ja koulutusrakennuksen kahdessa kerroksessa on yhteensä noin 500 neliötä.
Korsun uuden hirsisen toimisto- ja koulutusrakennuksen kahdessa kerroksessa on yhteensä noin 500 neliötä.
Kuva: VESA JOENSUU

Ollinkalliontien varrelle Korsu Oy:n tontille on noussut kuluneen kesän aikana hulppean kokoinen hirsirakennus. Kun päästään vuodenvaihteen tienoille, pitäisi jykevien hirsiseinien suojissa olla valmiina yhtiön uudet toimisto- ja koulutustilat.

Neliöitä kahteen kerrokseen tulee yhteensä noin 500. Toimitusjohtaja Pertti Keski-Korsun mukaan rakennus on tällä hetkellä jopa hieman ylimitoitettu yhtiön omiin tarpeisiin.

– Meille olisi riittänyt pelkästään alakerta, mutta katsottiin myös pitemmälle tulevaisuuteen ja päätettiin rakentaa samalla kertaa toinenkin kerros.

Alakertaan sijoittuvat emoyhtiö Korsu Oy:n toimistotilat ja kymmenkunta hallinnon työntekijää. Yläkertaan tulee koulutustilat, koska Keski-Korsun mukaan etenkin kuljettajien osalta koulutustarpeet ovat koko ajan lisääntyneet.

– Yläkerta on suunniteltu niin, että koulutustiloja voidaan vuokrata myös muille. Sinne tulee oma sisäänkäynti rakennuksen toisesta päädystä.

Tarve uusille tiloille konkretisoitui vuodenvaihteessa 2016-2017, kun vanhoissa toimistotiloissa havaittiin sisäilmaongelma. Siitä saakka Korsu Oy:n toimisto on ollut väliaikaisissa parakkitiloissa huoltohallin seinustalla.

Kun ilmeni, että vanha toimistorakennus on korjattavissa, remontoitiin entisistä toimistotiloista uudet sosiaalitilat sekä kuljetusliikkeen että ovitehtaan työntekijöille. Korsu Ovet Oy:n toimisto jäi myös entisiin tiloihinsa.

Hirsirakentaminen ei ole se perinteisin tapa toteuttaa yrityksen toimitiloja. Puulla ja puun työstämisellä on Korsun tontilla pitkät perinteet, mutta sekään ei ollut ainoa syy päätyä hirsirakennukseen.

– Meidän hallituksessa on aika paljonkin nuorempaa sukupolvea, ja he olivat kovasti hirsirakentamisen kannalla. Sillä pyritään muun muassa välttämään nykyajan homeongelmat.

Ratkaisulla haetaan myös kestävyyttä ja katsotaan tulevaisuuteen.

– Jospa tämä vaikka sen sata vuotta kestäisi, Keski-Korsu toteaa.

Kuljetustoimintaa harjoittava Korsun emoyhtiö työllistää tällä hetkellä lähes 80 ja ovitehdas noin 20 henkilöä.

Ilmoita asiavirheestä