Kou­lu­tus ei saa kaatua kir­jo­jen hintaan

Alustavan arvion mukaan opiskelijalle ilmainen opiskelu maksaisi yhteiskunnalle noin 100 miljoonaa euroa vuodessa.

Kansalaisaloite toisen asteen maksuttomasta koulutuksesta etenee eduskunnan käsittelyyn, sillä 50 000 allekirjoituksen ajan ylittyi maalikuun alkupuolella. On hyvä, että asia tutkitaan perusteellisesti, jotta opiskelun kustannukset eivät muodostu esteeksi koulutuksen hankinnalle.

Pelastakaa lapset ry:n teettämän tutkimuksen mukaan yli 12 prosentilla toisen asteen opiskelijoista oli vaikeuksia selviytyä opiskelun aiheuttamista kustannuksista, vaikka koulutus onkin muodollisesti maksutonta.

Käytännössä kuluja kuitenkin tulee, sillä esimerkiksi lukio-opintojen lasketaan tulevan maksamaan noin 2500 euroa, kun summaan sisällytetään noin 600 euron arvoisen kannettavan tietokoneen hankinta. Leijonanosan kustannuksista haukkaavat oppikirjat, joissa voi hieman säästää, jos onnistuu hankkimaan kirjoja käytettynä.

Edes digitaalisuus ei sanottavasti kuluja pienennä. Opetushallituksen teettämän selvityksen mukaan hintaero digi- ja paperikirjan välillä on usein vain muutaman euron luokkaa. Lisäksi paperikirja jää pysyvästi omaksi, ja sen voi mahdollisesti myydä eteenpäin.

Alustavan arvion mukaan opiskelijalle ilmainen opiskelu maksaisi yhteiskunnalle noin 100 miljoonaa euroa vuodessa. Kansalaisaloitteen käsittelyn yhteydessä onkin syytä tutkia, miten opiskelijoille koituvia kuluja voitaisiin ainakin kohtuullistaa. Pienessä Teuvan kunnassa asia ratkaistiin niin, että lukioon päätettiin perustaa oppikirjapankki, josta opiskelijat voivat lainata kurssikirjoja panttisummaa vastaan.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä