Ammatillisen koulutuksen uudistetut järjestämisluvat on myönnetty. Koulutuskeskus Brahe sai hyviä uutisia, sillä tutkintotarjonta vahvistui.
–Kohtuullisen tyytyväisiä voidaan olla. Teimme taustalle hyvin huolellisen valmistelutyön. Ja työt jatkuvat aina vaan, Raahen koulutuskuntayhtymän yhtymäjohtaja Jaana Ritola korostaa.
Koulutuskeskus Brahella on järjestämislupa 890 opiskelijavuodelle.
–Nyt odotetaan, mikä tulee olemaan ministeriön ehdottama suorite-esitys ensi vuodelle. Suorite-esitysten piti tulla viime viikon loppuun mennessä, mutta ne tulevatkin vasta tällä viikolla. Lopulliset määrät tulevalle vuodelle selviävät joulukuussa koulutuksen järjestäjien kuulemiskierroksen jälkeen.
Koulutuskeskus Brahe sai myös työvoimakoulutuksen järjestämisluvan. Uutena tutkintona he saivat muun muassa vartijan ammattitutkinnon ja kunnossapidon ammattitutkinnon. Lisäksi seutukunnan logistiikka- ja kuljetusalan tarjonta vahvistuu.
–Saamme toimia jatkossa kuorma- ja linja-auton kuljettajien ammattipätevyydestä annetun lain ja asetuksen mukaisena kuorma- ja linja-auton kuljettajan perustason ammattipätevyyskoulutusta antavana koulutuskeskuksena, Ritola iloitsee.
Yhteensä tutkintotarjonta on vahvistunut noin 45 tutkinnolla.
–Positiivisin mielin ollaan siitäkin, että saimme olemassa oleviin perustutkintoihin jatkotutkinto-oikeudet ammatti- ja erikoisammattitutkintoihin, Ritola toteaa.
Ritolan mukaan seutukuntaan pyritään saamaan jatkossakin uusia tutkintoja.
–Nyt jatketaan vuoropuhelua siitä, mitä uutta tänne tarvittaisiin.
Mitä ne uudet tutkinnot voisivat olla?
–Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto. Ja toinen iso kokonaisuus on maanrakennukseen liittyvät koulutuskokonaisuudet. Seutukunnassa on sillekin alalle todellinen tarve, Ritola alleviivaa.
Koulutuskeskus Brahe sai nyt myös oikeudet järjestää koulutusta lähes kaikkialla Suomessa.
–Toiminta-alueemme on Raahen seutukunta, mutta meillä on lupa järjestää tutkintoja ja koulutuksia valtakunnallisesti myös muualla Suomessa, paitsi Ahvenanmaalla, Ritola kertoo.
Uusi laki ammatillisesta koulutuksesta tulee voimaan ensi vuoden alusta.