Raahen illanistujaispaikat ovat saaneet mukavan lisän Katariinan kamarin kellarista. Holvimaisessa huoneessa voidaan järjestää noin 10 hengen kokouksia ja juhlia. Tiina ja Jarkko Tuohimaa ovat siivonneet ja sisustaneet kellarista viihtyisän ja lämpimän tilan.
Tiina Tuohimaa epäilee, että kellari lienee yksi vanhimmista Raahen rakennuksista. Vuosilukuja ei ole löytynyt, mutta rakenteet kertovat että kyse on satoja vuosia vanhasta paikasta. Ruokatarjoiluja saa tilauksesta ja heillä on tilaan myös anniskeluoikeudet.
Työ ei lopu, sillä Tuohimailla on uusi projekti jo kovassa vauhdissa Iso-Kraaselin saaressa. Tuohimaat ostivat vanhan Grönroosin huvilan, jonka ulkovuorta he ovat jo alkaneet panna kuntoon. Sisäpuolen remontit ovat vuorossa seuraavaksi. Iso-Kraaselin saareen tulee vierashuoneita kesäksi 2020. Huvilassa on kuusi huonetta ja kolme kerrosta. Parvekkeilta on komeat näkymät Raaheen ja merelle.
Huvilan suunnitelmat ovat jo valmiina. Kolmekerroksisen huvilan huonejako menee uusiksi. He harmittelevat, että talon alkuperäisestä asusta on hyvin vähän valokuvia tai muutakaan tietoa saatavissa. Se on kuitenkin rakennettu jo 1898, ja se oli ensimmäinen saaren huvila Raahessa.
– Tämä on kuitenkin 91 vuotta nuorempi, kuin Rantakadun alo, sanoo Tiina Tuohimaa.
Alkuun tuomari Bengt Grönroos kulki saareen purjeveneillään Vinetalla ja Storbjörnillä, kunnes hankki moottoriveneen. Saaressa oli jo tuolloin myös puhelin.
1930-luvulla Huvilalla piti lepokotia Alma Salo. Silloin myös puutarha kukoisti. Senkin Tuohimaat haluavat saada kuntoon, joten raivaamista ja perkaamista riittää. Pihalta on jo löytynyt vanhoja perennoja ja koristepensaita.
– Tässä menee pari vuotta. Haluamme tehdä tästä mahdollisimman samanlaisen, kuin se oli ennen. Nyt täällä on kaikenlaisia kötöstyksiä, Tuohimaat kertovat.
Ikkunat vaihdetaan kahdeksanruutuisiksi, kaari-ikkunat laitetaan päätyihin paikalleen, parvekkeet korjataan, huonejärjestys muuttuu ja sisustus tehdään vanhaa kunnioittaen.
– Tapetit ovat jo ostettu valmiiksi, Tiina Tuohimaa naurahtaa.
Nyt he ovat sahanneet pitsihuvilan koristuslistoja ulkovuoreen poralla ja sahalla syntyy jälkeä hitaasti, mutta tulos onkin sitten kaunis.
Saarella on kesävesi ja sähkö. Ne helpottavat huomattavasti. Silti saaressa remontoiminen vaatii hermoja.
Yleensä aina jotakin tarpeellista jää maihin, ovat remontoijat huomanneet.
Valmiit majoitustilat Tuohimailla on Henrik Soveliuksen alkuperäisen talon leipomossa sekä Soveliuksen museon pihapiirissä olevassa renkituvassa. Molemmissa mahtuu yöpymään 1–5 henkeä. Ne on varustettu myös omilla keittiöllä, sillä aamupalatarjoilua eivät muualla töissä käyvä pariskunta pysty järjestämään. Katariinan pihapiirissä on myös palju, patioita ja aitta, jonne sateen sattuessa voi mennä suojaan.
Poliisina työskentelevä Tiina Tuohimaa kertoo olevansa sukunsa jalanjäljillä, sillä Henrik Sovelius oli hänen äidinäitinsä papan veli.
Tulo vanhaan Raaheen on ollut Tuohimaille yhteinen projekti. He molemmat tykkäävät rakentamisesta ja sisustamisesta.
– Minä teen pohjat, ja Tiina pinnat, Jarkko Tuohimaa kertoo remonteista. Hän on ammatiltaan sähkömies, joten sähkötyötkin luonnistuvat itseltä. Tiina on poliisi. Siitäkin voi olla hyötyä, tarkkana pitää olla molemmissa hommissa.
Tuohimaat ovat tehneet töitä huollella ja vanhaa kunnioittaen, mutta he eivät käytä rahaa määrättömästi. He ovat tehneet löytöjä kirpputoreilta ja vanhojen tavaroiden liikkeistä ja käyttäneet myös luovia ratkaisuja. Kierrätys on hyvä apu. Ja kun työt tekee itse, säästyy jo paljon.
Monta kertaa he ovat yllättyneet, kun halteksien ja mattojen alta on löytynyt ehjiä alkuperäisiä pintoja, jotka on saanut maalaamalla kuntoon.
Saaren huvilassa on tilanne toinen. Siellä on paikattava 80-luvun remonttien jälkiä paljon. He kiittelevät, että onneksi vanhoja ovia ja ikkunoita on ollut varastoissa tallella eikä niitä ole hävitetty.
Vanhan remontoijalle ja tilojen muuttajalla on myös oltava luvat kunnossa. Tiina Tuohimaa nauraakin, että parhaimmillaan heillä on ollut neljä tarkastajaa kerralla katsomassa paikkoja. Rakennus- , palo ja terveystarkastukset on tehtävä sääntöjen mukaan.