Kynä käteen ja jou­lu­ai­het­ta piir­tä­mään

Raahen kaupunki etsii uutta kuvaa joulutervehdyslakanaansa ja on haastanut kaikki kaupunkilaiset piirustuskilpailuun.
Raahen kaupunki etsii uutta kuvaa joulutervehdyslakanaansa ja on haastanut kaikki kaupunkilaiset piirustuskilpailuun.

Onko Wanhan Raahen joulu täynnä lunta ja kynttilöitä sekä tonttujen pieniä jälkiä? Onko se kirkon kellotornin kajoa ja tähtitaivasta? Vai onko se jotain ihan muuta? Nyt kannattaa päästää luovuus valloilleen, sillä Raahen kaupunki etsii kilpailulla piirustusta tai maalausta, jonka aiheena on joulutunnelmaa Wanhassa Raahessa.

Markkinointisihteeri Annekristiina Tuovinen kertoo, että kilpailun taustalla on tarve uusia Kauppaporvarin seinään kiinnitettävä joululakana. Edellinen lakana alkaa olla jo tiensä päässä, kun sitä on käytetty jo viiden vuoden ajan.

– Meillähän on siinä seinässä joka vuosi iso lakana toivottamassa kaupunkilaisille hyvää joulua ja nyt, kun olemme teettämässä uutta lakanaa, haluamme siihen uutta kuva-aihetta.

Kilpailu on avoin kaikille kaupunkilaisille. Tuovinen toivoo, että mahdollisimman moni tarttuisi haasteeseen. Myös koulujen hän toivoo osallistuvan kilpailuun.

– Meillä on Raahessa varmasti tekijöitä, piileviä kykyjä, jotka pystyvät kuvan tekemään. Odotamme, että kuvasta välittyy joulumieli ja joulun tunnelma.

Voittajakuvan valitsee kaupungin viestintä- ja markkinointitiimi. Voittajakolmikolle on luvassa rahallinen palkinto sekä näkyvyyttä kaupungin viestinnässä ja markkinoinnissa. Ensimmäiseksi tulleen kuva painetaan joulutervehdyslakanaan.

– Kolmen parhaan kuvan joukkoon päässeiden kuvien jatkokäyttöä mietitään muutenkin. Ne voisivat toimia vaikka joulukortteina, Tuovinen sanoo.

Ilmoita asiavirheestä