Lähes häi­riöt­tö­mät Pe­kan­päi­vät - poliisi kiittää raa­he­lai­sia

Tapahtumaviikonloput ovat nykyään yhtä rauhallisia kuin tavalliset viikonloput.

Vaikka Raahessa liikkui viime viikonloppuna paljon väkeä, poliisi toimitti torstain ja sunnuntain välillä Raahesta putkaan vain kolme henkilöä.
Vaikka Raahessa liikkui viime viikonloppuna paljon väkeä, poliisi toimitti torstain ja sunnuntain välillä Raahesta putkaan vain kolme henkilöä.

Vaikka väki liikkuu, ei se tarkoita automaattisesti häiriöitä. Tämä todistettiin jälleen Raahessa viime viikonloppuna Pekanpäivien ja Raahe Festivalin aikaan.

Rikosylikonstaapeli Heikki Porkka kertoo, että poliisille tuli tehtäviä tavallista viikonloppua vähemmän. Esimerkiksi rattijuopumuksia kirjattiin Raahessa vain yksi. Se tapahtui torstai-iltana.

–Hirmu rauhallista oli. Meille kirjattiin Raahen alueella torstain ja sunnuntain välisenä aikana poliisitehtäviä vain noin 60. Se on loppujen lopuksi normaalia vähemmän, mikä on tietenkin loistava uutinen, Porkka tähdentää ja jatkaa.

–Mattolaiturilta oli viety mattoja, ja Rautaruukin (SSAB:n) alueella oli 300 litran dieselvarkaus. Mutta nämä eivät toki liity Pekanpäivien juhlintaan, Porkka nostaa esiin pari tapausta.

Viime vuosina tilanne on ollut samanlainen, eli raahelaiset ovat ilmeisesti oppineet pitämään hauskaa aiempaa rauhallisemmin?

–Mitä itse olen ollut 26 vuotta näissä töissä, aikaisempina vuosina on ollut vakavampia väkivallan tekoja. Mutta muutaman viime vuoden aikana olemme panostaneet tapahtumiin siten, että partioiden määrää ja näkyvää valvontaa on lisätty. Ihmiset osaavat nykyään nauttia toistensa seurasta ja hyvästä musiikista, Porkka toteaa.

Vaikka poliisi saattaa jalkautua myös itse tapahtumaan, ei se tarkoita, että he tulisivat sinne kiusallaan.

–Ei meillä ole tarkoitus mennä häiritsemään ketään, ettei kenenkään tarvitsisi kyräillä, että poliisi on paikalla kyttimässä. Poliisin näkyvyydellä ja tarpeen mukaan jalkautumisella yleisön pariin on selkeästi vaikutusta. Pyrimme olemaan autolla liikkeellä, se rauhoittaa, Porkka korostaa.

Poliisi lähettää raahelaisille terveisiä, että hauskaa saa pitää, kunhan muistaa tehdä sen järkevästi.

–Täytyy ensinnäkin kiittää ihmisiä, että näin hienosti meni esimerkiksi tuo viime viikonloppu. Ja tietenkin se on sanottava, että aina hauskaa olla pitää, mutta järki mukana aina. Jos nauttii alkoholia, täytyy aina tiedostaa riskit ja vaarat, mitä voi pahimmassa tapauksessa aiheuttaa, Porkka alleviivaa.

Kun ilmat lämpenevät, siirtyvät poliisitehtävät enemmän ulkoilmaan. Porkan mukaan tammi-helmikuu ovat heillä rauhallisimpia kuukausia pakkasten takia.

–Alkukesä on ollut rauhallista, varmaankin kylmän ilman takia. En tiedä mistä se johtuu, mutta koko kevät on ollut kohtuu rauhallista. Toki on siinä ollut jotain vakavampia juttuja yhtenä sumana, mutta porukka on käyttäytynyt paljon fiksummin kuin ennen, Porkka kehuu.

Kesä tuo Raaheen saaristoon myös veneilijöitä. Merivartioston lisäksi myös poliisilla on Raahessa vene, mutta se ei ole ollut tänä kesänä kovin aktiivisessa käytössä. Ainakaan yhtään ruorijuoppoa ei ole veneistä tälle kesälle havaittu.

–Valvontaa on ollut vesillä nyt vähempi, Porkka myöntää.

Ilmoita asiavirheestä