Laivakankaan kultakaivoksen 8-vuotinen taival on ollut poikkeuksellisen tuskainen. Kaivoksen rakentaminen alkoi keväällä 2010. Jo alkumetreillä toiminnan käynnistymistä jarruttivat rahoitusvaikeudet ja tuotannon käynnistyttyä matala kullan hinta.
Alkukangertelujen jälkeen ensimmäinen kultaharkko saatiin putkautettua ulos joulukuussa 2011, mutta tuotannon takkuaminen jatkui myös sen jälkeen, sillä kullantuotanto ei saavuttanut tavoitetasoa. Kultakaivoksen lyhyeen historiaan mahtuu osakeanteja, lomautuksia, irtisanomisia, konkurssiuhka ja yrityssaneeraus. Tuotantoa supistettiin ja lopulta tuotanto pysäytettiin noin neljä vuotta sitten.
Kaivoksen ennenaikainen kuolema näytti hyvin todennäköiseltä, sillä rahoitushanat pysyivät tiukasti kiinni. Uusia omistajia ja rahaa tuotannon käynnistämiseen on parin viime vuoden aikana etsitty muun muassa Intiasta ja Kanadasta.
Tällä hetkellä kaivoksella näkyy valon kajastusta. Kanadalainen kaivosyhtiö Firesteel Resources aikoo aloittaa tuotannon loppukesästä. Työntekijöiden rekrytointi on käynnissä ja omistusjärjestelyt etenevät. Myös tuotantoprosessiin on luvassa muutoksia niin louhinnan kuin rikastamisen osalta.
Kaivoksen 120 työpaikkaa olisivat Raahen alueelle tärkeitä. Välillisiäkin työpaikkoja on luvassa, sillä kaivoksella tarvitaan myös urakoitsijoiden työpanosta. Ja vähintään yhtä tärkeää on saada iso investointi mahalaskun jälkeen jälleen tuottavaan toimintaan.